Hlavní obsah
Nově příchozí skupinky migrantů se v závěru minulého týdne objevily v centru Atén a hledají příležitost, jak se dostat dál do Evropy. Foto: Yorgos Karahalis, ČTK/AP

Česko chce věnovat 87 milionů na řešení migrace

Sedmaosmdesát milionů korun. To je suma, kterou chce ministerstvo vnitra v příštích týdnech poslat zahraničním partnerům na pomoc při řešení migrační krize a v rámci zdravotně humanitárního programu Medevac.

Nově příchozí skupinky migrantů se v závěru minulého týdne objevily v centru Atén a hledají příležitost, jak se dostat dál do Evropy. Foto: Yorgos Karahalis, ČTK/AP
Česko chce věnovat 87 milionů na řešení migrace

Podmínkou k vyplacení finanční pomoci organizacím a vládám v regionech Balkánu, Blízkého východu a Afriky je souhlas vlády, která by se návrhy vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) měla zabývat v brzké době.

Ministři sice už koncem února kývli na Hamáčkův návrh uvolnit pro letošní rok celkem 189 milionů korun na humanitární programy Pomoc na místě a Medevac, ale koronavirová krize vyplácení peněz zastavila.

„Cílem programu Pomoc na místě je boj proti nelegální migraci, posilování azylových systémů, lepší technické vybavení hranic, ochrana žen a dětí a přímá pomoc uprchlíkům,“ tvrdí Hamáček s tím, že Česko solidárně pomáhá zemím, které mají s migrací největší problémy.

Utečenci na cestě

Migrace sice v době pandemie zčásti polevila, po zmírnění ale znovu začíná nabírat na síle. I proto by mělo směřovat např. 27 milionů korun do Řecka, které na hranici s Tureckem čelí zvýšenému tlaku. Finanční dar pro řecké ministerstvo ochrany občanů má být použit na ochranu vnějších hranic EU.

Podle zprávy pro českou vládu má jít o posílení personálních kapacit řecké pohraniční stráže a pořízení techniky – vozidel, zejména škodovek, lodí, člunů, termokamer, dalekohledů a telekomunikačních zařízení.

Dalších 20 milionů má dostat Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) na pomoc Srbsku, které patří mezi tranzitní země, přičemž peníze by měly pomoci k integraci uprchlíků.

Poloviční suma má jít do Libanonu na podporu syrských migrantů. Právě tato blízkovýchodní země má na svém území v přepočtu na počet obyvatel nejvíc uprchlíků na světě.

Místo lékařů zatím peníze

Zhruba 1,5 milionu z nich jsou Syřané. Libanon podle vnitra čelí politické, ekonomické i koronavirové krizi, které mají zničující dopady na lidi. V rámci programu Medevac zamíří miliony korun do Mali, na Ukrajinu a do Libanonu. Cílem programu je už 28 let poskytovat zdarma kvalitní lékařskou péči lidem v místech, kde je o lékaře nouze.

Letos nejspíš nevyrazí čeští specialisté do postižených oblastí, proto se pomoc omezí na finance. V případě Mali je určeno pět miliónů korun pomoci Mezinárodnímu výboru Červeného kříže na podporu ortopedických a rehabilitačních služeb v zemi.

Stejnou sumu hodlá vnitro zaslat Ukrajině prostřednictvím organizace Adra na podporu zdravotní péče a prevence šíření covidu-19 ve zdravotnických zařízeních. V Libanonu mají peníze z Česka přispět k podpoře programu rekonstrukční chirurgie. Ačkoli humanitární pomoc je plně v kompetenci vlády, podporu má i u opozice.

„Pomoc na místě je nejefektivnější a také nejlevnější,“ řekl Právu předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) s tím, že nejde o altruismus, ale o investici.

„Pokud se problém přenese k nám, tak to samozřejmě hrozí neřízenou migrací,“ poznamenal. Benešík ocenil, že ani v době, kdy Česko i celý svět bojuj í s čínským virem, vláda a vnitro na tuto formu pomoci nerezignovaly. „Myslím, že tím jasně deklarujeme svou solidaritu, která je efektivní, a na rozdíl od povinných přerozdělovacích kvót funguje,“ prohlásil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků