Hlavní obsah
 

Černá stavba v Praze je téměř hotová

Podle developerů či architektů je zcela běžná praxe, že začnete stavět či rekonstruovat stavbu bez stavebního povolení, o které se zažádá dodatečně a stavební úřad ho zpětně vydá.

 
Černá stavba v Praze je téměř hotová

Na pražských Vinohradech, kde se ceny bytů pohybují i přes 100 tisíc korun za metr čtvereční, se jedna taková stavba dokončuje. A úřadům se ani přes opakovanou snahu nepodařilo dostat se dovnitř na inspekci. Jedná se konkrétně o bytový dům v Rubešově ulici. Firma Ruby Place nabízí luxusní byty k prodeji. Staví bez stavebního povolení. Do médií se firma odmítá vyjadřovat.

Pracovníci stavebního úřadu Prahy 2 se podle mluvčí úřadu Andrey Zoulové snažili dostat na stavbu na inspekci. „K reálnému stavu nemovitosti se vyjádřit nemůžeme, neboť do současné doby pracovníci stavebního úřadu na stavbu v rámci kontrolní prohlídky nebyli vpuštěni,“ napsala Právu Zoulová.

Námitka podjatosti

Právní zástupci firmy podali dvakrát námitku podjatosti směrem ke starostce Prahy 2 Janě Černochové (ODS). V tu chvíli se zastavil celý proces řízení o odstranění stavby, který stavební úřad zahájil.

Firma Ruby Place tak doslova „honí čas“, protože než se úřady vypořádají s námitkou, stavba bude hotova. Podle informací Práva je dům zvenčí hotov.
Než bude moci Praha 2 něco opět udělat, musí počkat na vyřešení námitky podjatosti. „Aktuálně stále čekáme na rozhodnutí magistrátu ve věci podání námitky podjatosti směřující vůči starostce naší městské části,“ dodala Zoulová.

Stavba v Rubešově ulici

Foto: Archiv Novinky

„Zahájení řízení o odstranění stavby bez patřičného povolení je neodkladným úkonem. Stavebník nemá ani povolení památkářů a staví v památkově chráněné zóně budovu, která dosahuje sedmého výškového patra,“ říká advokátka Gabriela Wagnerová.

Úřady si problém přehazují jako horký brambor. „V nejbližší době se vypořádáme s námitkou z podjatosti, k detailům se v tuto chvíli nemůžeme vyjádřit. Co se týče stavebního povolení a následných kroků, které se týkají údajné černé stavby na adrese Rubešova 9, to spadá do kompetence městské části a příslušného stavebního úřadu,“ uvádí mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.

Bytový dům v Rubešově ulici vyrůstá bez stavebního povolení.

Foto: Archiv, Právo

Naštvaní sousedé

Jediní poškození jsou zatím obyvatelé okolních staveb. Obávají se totiž znehodnocení svých bytů. „Kvůli přistavěnému patru už nemám výhled na muzeum a Pražský hrad, čímž se hodnota mé nemovitosti značně snižuje,“ říká majitel bytu v Rubešově ulici.

„Je zřejmé, že hodnota ,načerno‘ postavených a prodaných bytů je pro stavební společnosti rozhodně takovým ziskem, při němž se vyplatí riskovat pokuty či korupci,“ míní advokátka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků