Hlavní obsah
Foto: Jan Rejchrt

Bureš nezaviněně zabil před lety na přechodu chodkyni

Již druhý prezidentský kandidát se přiznal, že při dopravní nehodě zabil před lety chodce. Po Otakarovi Motejlovi je to Jaroslav Bureš.Na rozdíl od Motejla však v Burešově případě nešlo o jeho zavinění a policie případ odložila.

Foto: Jan Rejchrt
Bureš nezaviněně zabil před lety na přechodu chodkyni

K nehodě došlo pátého ledna 1983 na Plzeňské třídě v Praze 5. Bureš srazil svou dacií na přechodu pro chodce čtyřiaosmdesátiletou Růženu Fikajsovou, která do vozovky vstoupila na červenou. Dvě hodiny poté stará paní v motolské nemocnici zemřela.

Vyšetřovatel z oddělení dopravních nehod Městské správy Veřejné bezpečnosti po prošetření nehody celou věc odložil s tím, že Bureš, který byl tehdy soudcem Obvodního soudu pro Prahu 2, nenese na smrti chodkyně žádnou vinu.

Podle své tehdejší výpovědi jel Bureš v pravém jízdním pruhu po Plzeňské třídě směrem do Motola a protože na křižovatce s Podbělohorskou a Prachnerovou ulicí svítila zelená, pokračoval asi 40kilometrovou rychlostí dál. Stejným směrem jelo v té době nějaké vozidlo i ve vedlejším levém jízdním pruhu. Před tímto jedoucím autem najednou Bureš uviděl na vozovce na vzdálenost asi pěti metrů postavu nějakého chodce a i když začal okamžitě brzdit, levou přední částí vozidla ho zachytil.

Případ byl odložen

Skutečnost, že smrtelně zraněná žena přecházela na červenou, potvrdili ve své výpovědi i dva svědkové nehody, a to jak řidič Burešem zmiňovaného vozidla, tak i žena, která v tu chvíli stála na křižovatce.

Oba ale také zároveň shodně uvedli, že další vozidlo v levém jízdním pruhu zastavilo a dalo stejné chodkyni přednost. Podle výpovědi řidiče inkriminovaného druhého vozidla ale Bureš nemohl právě přes jeho auto, stojící asi deset až patnáct metrů před přechodem, přecházející ženu vidět.

Po ohledání místa nehody a výsleších Bureše i svědků vyšetřovatel případ 10. února 1983 odložil Vnuk zemřelé paní, Štěpán Maděra, poté proti tomuto jeho rozhodnutí podal stížnost. Obvodní prokurátor pražské dopravní prokuratury Jan Dyk ji ale usnesením ze 7. března 1983 zamítl s tím, že Maděra není podle zákona osobou oprávněnou k podání stížnosti.

Jak se dále v tomto usnesení píše, Dyk ale přesto správnost postupu celého řízení přezkoumal a dospěl k závěru, že vyšetřovatel postupoval v souladu se zákonem. Podle Dyka "z obsahu spisu a shromážděných důkazů nelze spolehlivě dovodit nedbalé jednání řidiče osobního automobilu JUDr. Bureše."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků