Hlavní obsah
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek Foto: Jan Handrejch, Právo

Boj s korupcí bude řídit ministr Kněžínek

Úřad vlády od Nového roku přesune svou agendu boje s korupcí na ministerstvo spravedlnosti, kterému šéfuje Jan Kněžínek (za ANO). Rozhodla o tom v pondělí vláda. Nic to ale nemění na tom, že v čele vládní protikorupční rady, která je poradním orgánem kabinetu pro tuto oblast, bude dál premiér Andrej Babiš (ANO).

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek Foto: Jan Handrejch, Právo
Boj s korupcí bude řídit ministr Kněžínek

Právě tento fakt kritizuje opozice, podle níž by trestně stíhaný člověk neměl stát v čele orgánu, který se zabývá korupcí a střetem zájmů. Babiš ale o tom, že by řízení rady opustil, neuvažuje. Funkce mu náleží podle statutu, který schválila vláda před čtyřmi roky. „Šéfem protikorupční rady vlády budu i nadále,“ řekl premiér. Podle něho jde jen o přenesení odpovědnosti za plnění protikorupční politiky vlády.

„Přesun zaměstnanců z Úřadu vlády nic nemění na tom, kdo je v protikorupční radě vlády. Tito lidé již dnes spadají do Legislativní rady vlády, tedy pod ministra Kněžínka. Na spravedlnosti budou využitelní i při tvorbě trestní politiky,“ dodal Babiš, podle něhož má tedy rozhodnutí vlády logiku.

Přesun celé agendy se odehraje 1. ledna 2019. Do té doby musí být rozhodnuto o převedení sedmi lidí ze Strakovky do Kněžínkova úřadu i s téměř sedmi miliony korun na jejich platy.

Piráti kritizují

„Tato změna je vedena snahou o racionalizaci počtu agend, které zajišťuje Úřad vlády, aniž by to bylo nezbytně nutné,“ tvrdí se v dokumentu.

Převedení protikorupční agendy se nelíbí šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi. „V podstatě je to zbavení se důležitosti tématu boje s korupcí. My bychom toto téma nikdy z Úřadu vlády ne­odebírali, protože ho považujeme za zásadní prioritu,“ řekl.

Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury jde ale o rozumný krok, který lze zhodnotit až po čase. Sedmnáctičlenná rada pod vedením premiéra připravuje koncepční materiály a posuzuje návrhy právních předpisů z hlediska korupčních rizik.

Zasedají v ní vedle čtyř členů vlády mj. ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu, šéf GIBS, nejvyšší státní zástupce, předseda Svazu měst a obcí, šéfové Asociace krajů a Hospodářské komory i zástupci neziskových organizací, akademiků či profesních komor.

Člen rady a šéf protikorupčního sdružení Oživení Martin Kameník kritizoval, že v čele rady je člověk ve střetu zájmů. Jak ale dodal, rada je jen poradní orgán bez pravomocí, rozhodující slovo má vláda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků