Hlavní obsah
Akademie věd ČR Foto: Petr Švancara, ČTK

Akademie věd dokončuje přípravu na masivní testování

Ačkoliv se vláda dohodla s Akademií věd, že pomůže s testy na koronavirus, už v polovině března, přední vědecká instituce stále čeká, až bude moci testovat.

Akademie věd ČR Foto: Petr Švancara, ČTK
Akademie věd dokončuje přípravu na masivní testování

„AV ČR bude moci na koronavirus testovat po velikonočních svátcích,“ řekla Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Už téměř před měsícem se počítalo s tím, že spoluprací s Akademií věd by se kapacita testování zvýšila o 4000 vzorků denně. Celkově by jich pak mohlo být v zemi provedeno přes deset tisíc každý den. V tomto týdnu se provádělo 6 – 8 tisíc testů denně.

„Ústavy AV ČR nabídly pomoc při testování na covid-19 už v polovině března,“ potvrdila Právu Markéta Růžičková z tiskového odboru Akademie věd. Ta také uvedla, že do této aktivity je už zapojeno několik pracovišť.

„Doposud jsme otestovali zhruba 2000 vzorků, velkou nadějí pro masivní testování a zapojení robotických pracovišť je nová metoda izolace RNA (tím se vyhneme používání komerčních kitů, které docházejí) vyvinutá vědci v Ústavu organické chemie a biologie v laboratoři Jana Konvalinky,“ doplnila.

Metoda se nyní ověřuje v laboratořích Státního zdravotního ústavu a nemocnic Motol a Bulovka. „První výsledky jsou velmi dobré a ukazují, že nová metoda se vyrovná té klasické a umožní opravdu masivní testování,“ řekla Růžičková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků