Prezident chce zahájit jednání o nové vládě už den poté, co ve středu přijme demisi Topolánkova kabinetu.

"V zájmu získání co nejucelenější informace o názorech jednotlivých politických stran na další kroky při řešení současné politické situace se prezident rozhodl pozvat na tyto konzultace tří až pětičlenné delegace vedení politických stran, tedy nikoli jen jejich předsedy," uvedl Hájek. Po červnových sněmovních volbách si přitom prezident zval ke konzultacím pouze předsedy stran.

Klaus chce jmenovat nového premiéra pro druhý pokus o sestavení vlády až po skončení senátních a komunálních voleb, které se konají 20. a 21. října. ODS čeká na Klausův výběr, přičemž je připravena uvažovat i o nestranickém premiérovi, který by vedl úřednickou vládu, a tím usnadnil cestu k předčasným volbám.

K dřívějšímu termínu voleb zřejmě začíná přiklánět i Klaus kvůli dlouhodobé neschopnosti politiků domluvit se na stabilní vládě s podporou Sněmovny. ČSSD ale tvrdí, že mají být nejdříve vyčerpány všechny tři pokusy zformovat kabinet, jak je ukládá Ústava. Ostatní strany předčasné volby za určitých podmínek připouštějí.