"V důsledku snížení jsou některé malé lékárny na venkově vážně existenčně ohroženy, a dokonce některé již musely zavřít," vysvětluje Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.

Ministr zdravotnictví David Rath ale ubezpečuje pacienty, že všechny lékárny určitě nezavřou. "V nemocnicích budou mít otevřeno a mám signály o tom, že i jinde. Pacienti tedy své léky dostanou," říká Rath. Dodává, že snížením marže se léky celkově pacientům zlevnily a do budoucna by rád na lécích dál ušetřil, ale přitom plně zajistil, aby je pacienti v potřebné míře dostali.

Lékárníci si myslí, že šetřit se má nejen u nich, ale že uvážlivěji by měli léky předepisovat i lékaři, protože ročně se vyhodí léky bez užitku za pět miliard korun.

Do šetření se zapojí i lékaři

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek k tomu Právu v pátek řekl, že požádal ministra, aby nátlaku lékárníků neustupoval. "Kdyby jim ministr vyhověl a zvýšil marži, pacienti by platili více za léky a lékaři by jich mohli předepisovat méně," uvedl Kubek. Zároveň oznámil, že ČLK připravila osvětovou kampaň pro lékaře o racionálním předepisování léků a nepříznivé kombinaci různých přípravků. "Zde vidíme velké možnosti úspor," uvedl Kubek. Tím ČLK vyslyšela i lékárníky, protože ti chtěli, aby se do úspor zapojili i lékaři.

"Zavřením lékáren na tři hodiny zahajujeme kampaň, v níž chceme občany upozorňovat na omyly lékové politiky. Věříme, že nás pochopí. Jde nám o to, aby lékárny byly dostupné pacientům i na malých městech, jako je tomu dosud," prohlásil Chudoba.

Rath se domnívá, že každoročně zanikne zhruba dvacet lékáren, ale dalších 70 nově vznikne. Před rokem 1989 jich bylo 900, a dnes přes 2300.