„Co k tomu dodat. Člověka to samozřejmě mrzí. Myslím, že nám trochu lidé křivdí,“ zhodnotila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) protesty, které začaly v reakci na dubnovou výměnu v čele resortu spravedlnosti poté, co policie navrhla obžalovat premiéra v kauze Čapí hnízdo.

Ve vládě skončí ministr spravedlnosti Kněžínek, nahradí ho Marie Benešová
Kauza Čapí hnízdo: Policie navrhuje všechny obviněné obžalovat

Benešová je podle Dostálové zkušená právnička, která se justici a advokacii věnuje celý život. „Ale žijeme v demokratické společnosti, takže právo na demonstrace tady je,“ dodala Dostálová při příchodu na pondělní jednání vlády.

Video

Časosběrné video z demonstrace na Letné (Zdroj: Novinky)

„Jde o právo občanů vyjádřit svůj názor, ta forma je legitimní. Co se týče obsahu, tak opravdu necítím, že by ve vládě byly činěny jakékoliv kroky, které by měly ohrozit nezávislost justice,“ komentoval ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), který měl ve funkci skončit, ale jeho odchod pozdržel prezident Miloš Zeman.

Ty demonstrace jedou ze setrvačnostiKarel Havlíček (za ANO), vicepremiér

Ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) zdůraznil, že se za různé věci demonstruje v celém světě.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček

FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Je to známka demokracie. Je potřeba respektovat ty, kteří na demonstrace jdou, zároveň je ale třeba respektovat ty, kteří tam nejdou, a těch je i několik milionů a mají názor lidí. Jedině volby mohou rozhodnout o tom, kdo bude, či nebude vládnout,“ míní Havlíček.

Video

Záznam: Demonstrace na Letné (Zdroj: Novinky)

Demonstrovat v době totality za svobodu je podle něj hodné respektu, ale demonstrovat za svobodu v době demokracie je zvláštní. Justice podle Havlíčka ohrožena není.

„Dáma, která ji dnes vede, patří mezi nejrespektovanější osoby v této oblasti. Její kroky korespondují s tím, co chtěli ti, kteří demonstrace vyhlásili. Ty demonstrace jedou ze setrvačnosti,“ zhodnotil ministr.

Toman: Benešová je profesionál

Benešové se zastal i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). „Respektuji názor lidí, kteří se tam sešli. Paní Marie Benešová je velký profesionál, mám v ní maximální důvěru,“ konstatoval při příchodu do Strakovy akademie.

Demonstrací proti Benešové a Babišovi se konalo už několik. V neděli 23. června se na pražské Letné sešlo podle pořadatelů i operátora T-Mobile přes čtvrt milionu lidí. Šlo o největší demonstraci od listopadu 1989.

Čtěte také:
Čím víc peněz pumpujeme, tím jsou lidé nespokojenější, tvrdí Babiš
Letenskou pláň zaplnilo na čtvrt milionu lidí, žádali Babišovu demisi
Do nezávislosti justice nezasahuju, některé projevy byly neuvěřitelné, řekl Babiš
Motýle a Jdi do řepky: Demonstranti se kreativně zdobili na téma Babišových výroků
Demonstrace zneuznaných lidí, komentoval Klaus protesty proti Babišovi