Maláčová na středeční tiskové konferenci uvedla, že Schillerové předložila kompromisní návrh na dofinancování sociálních služeb, ve kterých chybějí dvě miliardy korun.

Maláčová: Nemáme miliardy na sociální služby. Ale už víme, jak je rozdat

Kompromisní návrh podle Maláčové znamená, že ze zdrojů ministerstva vyhradí na sociální služby půl miliardy korun, zbylých 1,5 miliardy by mělo jít ze státní rozpočtové rezervy. „V rozpočtové rezervě jsou tři miliardy korun. Budu požadovat, aby o tom v pondělí rozhodla vláda,“ oznámila Maláčová.

Paní ministryně financí si bere za rukojmí sociální pracovníkyJana Maláčová (ČSSD)

Schillerová návrh ale podle Maláčové odmítla a opět řekla, že potřebuje analýzu.

„Paní ministryně ten návrh odmítla, točíme se už tři měsíce v kruhu. Nechápu, proč se náš koaliční partner takhle chová. Paní ministryně financí si bere za rukojmí sociální pracovníky a ty nejohroženější z nás,“ prohlásila Maláčová. Podle ní je v ohrožení 10 tisíc pracovníků sociálních služeb.

Najděte dvě miliardy na sociální služby, vyzvala Sněmovna Maláčovou a Schillerovou
Poslanci pět hodin řešili peníze pro sociální služby. K ničemu se nedobrali

Dodala, že pokud se nenajde shoda, chybějící dvě miliardy by musely jít z mandatorních výdajů rozpočtu, což by znamenalo další navýšení schodku.

„Paní ministryně by místo mediálních vyjádření měla jednat,“ reagovala Schillerová na slova Maláčové.

Dodala, že nedostala uspokojivou analýzu, jak je s penězi v sociálních službách nakládáno. „Za poslední roky je tam nárůst 20 procent, nevím, kde peníze jsou, kde chybí, co tam je za problém. Nemám žádné systémové řešení, zalepíme díru, ale co bude další rok,“ podotkla Schillerová.