Babiš junior se snažil zastavit svoje trestní stíhání kvůli svému údajně špatnému zdravotnímu stavu. Zoulová v úterý uvedla, že policie k věci před několika měsíci přizvala soudního znalce, který by měl zhodnotit jeho psychický stav.

ČTĚTE TAKÉ:
Babiš: Synovi kladli sugestivní otázky, aby dostali správnou odpověď

„Tento úkon je s ohledem na aktuální místo pobytu obviněného komplikovaný. Policie ČR nemůže provádět úkony trestního řízení na území cizího státu a v dané věci se švýcarskými kolegy prostřednictvím Interpolu intenzivně komunikovala a komunikuje,“ uvedla Zoulová.

ČTĚTE TAKÉ
ON-LINE: Kauza Babiše juniora
Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu, řekl Babišův syn 
Mého syna nikdo neunesl, je psychicky nemocný, řekl Babiš
Odvoz Babiše juniora na Krym prověří policie i státní zastupitelství
Autorka lékařské zprávy na Babiše ml. Protopopová rezignovala na post zastupitelky

To, že policisté vypátrali, kde Babiš mladší je, Právu potvrdil také mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Nyní to vypadá, že budou žádat švýcarské orgány o spolupráci. Kromě znaleckého posudku k psychickému stavu syna premiéra totiž také nebyl dosud ke kauze vyslechnut.

„Teprve po zjištění relevantních poznatků o pobytu obviněného přichází v úvahu vyhotovit žádost o mezinárodní spolupráci. Policejní orgán a státní zástupce musí respektovat zákonné postupy, které jsou vytyčeny normami upravujícími mezinárodní právní pomoc,“ sdělil Právu Cimbala.

Reportéři Seznamu Zprávy přišli se zjištěním, že je Babiš mladší ve Švýcarsku. Z vyjádření Zoulové vyplývá, že policisté věděli, kde je, protože policie po žádném z obviněných nepátrá.

„Dosud zjištěné informace, nejen k pobytu jednoho z obviněných, jsou pro Policii ČR dostatečné k dalším úkonům cestou mezinárodní právní pomoci,“ uvedla Zoulová. Policie se bude reportáží zabývat a chce vyhodnotit fakta, která v ní zazněla. Babiš junior v reportáži například uvedl, že byl unesen a držen na Krymu a poté na Slovensku, odkud sám uprchl do Švýcarska.

„K celé záležitosti údajného únosu Andreje Babiše ml. je namístě uvést, že policie přijatý podnět tehdy prověřovala, kdy dospěla k závěru, že se v dané věci o podezření z trestného činu nejedná,“ konstatovala Zoulová.