S podobnou odezvou skončilo i stopování medvěda odborníkem na uspávání velkých šelem, veterinářem Lukášem Pavlačíkem, který na Valašsko přijel začátkem týdne ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

„Jedná se o mladého medvěda, který se neustále přemísťuje z místa na místo, a to hlavně v nočních hodinách,“ sdělil Právu Pavlačík, který se měl pokusit medvěda v případě vystopování uspat pomocí narkotizační pušky.

K pasti na medvěda zatím chodí jiná zvěř, například liška.

K pasti na medvěda zatím chodí jiná zvěř, například liška.

FOTO: ČSOP

Do terénu chodil denně, a to do míst, kde měl být aktuálně medvěd spatřen. Ale bez výsledku.

Odchytových klecí ale musí být po regionu nastraženo více, ne jen jedna.Lukáš Pavlačík

„Už na začátku jsem tvrdil, že vystopování šelmy a její uspání je jen doplňkovou alternativou. Tou hlavní variantou je odchyt medvěda do pasti. Klecí ale musí být po regionu nastraženo více, ne jen jedna,“ sdělil v pátek před svým návratem do Dvora Králové Pavlačík.

Klecí by mělo být víc i pro budoucí případy

S tím souhlasí i Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí, který se s dalšími lidmi snaží medvěda přilákat k pasti pomocí pachových stop, pytlů s vnitřnostmi zvířat, které táhnou dobrovolníci lesem směrem k pasti.

„Bylo by dobré udělat další dvě tři odchytové klece. Zůstaly by do budoucna. Podobné případy jako s tímto medvědem se mohou opakovat,“ sdělil Právu Orálek s tím, že zatím je v lese umístěná pouze jedna klec. „Další by se musely nechat vyrobit,“ dodal Orálek.

Srny k pasti na medvěda přišly, medvěd nikoli

Srny k pasti na medvěda přišly, medvěd nikoli

FOTO: ČSOP

Zároveň krátce porovnal odchyt medvěda v Beskydech před osmnácti lety a nynější případ. „Na rozdíl od předešlého případu, kdy se medvěd vracel opakovaně na původní místa a podařilo se nám jej odchytit za šest týdnů, se tento kus chová chaoticky, nikde nebyl dvakrát,“ připomněl Orálek.

Odlov divoké šelmy ve volné přírodě je v Česku ojedinělý. Tým, který se snaží odchytit medvěda potulujícího se od září ve Zlínském kraji, navíc přesně neví, kde se zvíře pohybuje. Jedná se přitom o plochu třiceti kilometrů čtverečních.

Od víkendu je na jednom z hřebenů Vsetínských Beskyd instalovaná odchytová klec. Vše je nachystáno, teď je to na medvědovi, byla by to ale spíš náhoda, pokud by šel medvěd kolem, řekl Pavlačík.

O zvíře v případě jeho odchycení projevila zájem zoologická zahrada z Belgie.