Teď je před volbami, tak se ozvala,“ uvedl ve čtvrtek prezident v TV Barrandov. Česká republika by měla obětem občanské války v Sýrii spíš pomáhat na místě. „Snažme se působit, aby občanská válka skončila, aby ji nějaký blázen, islamista a podobně nerozdmýchával, posílejme jim zateplené stany, ať se tam mají děti dobře. Ale nesnažme se převážet tisíce kilometrů daleko do odlišného kulturního prostředí,“ řekl Zeman.

ČTĚTE TAKÉ
Senátoři vyzvali Babiše, aby ČR přijala syrské sirotky
Žádný azyl ani občanství a jen ty nejmladší. Šojdrová má pro Babiše konkrétní plán se sirotky

Sdělil také, že souhlasí s velvyslankyní v Sýrii Evou Filipi, která iniciativu Šojdrové zkritizovala. „Celý můj život je konflikt s lidmi, kteří v životě nic nedokázali a o to jsou hlasitější. Obávám se, že paní Šojdrová mezi ně patří,“ rýpl si do europoslankyně.

Zeman se vyjádřil i k zahraničně politickým tématům. Uvedl, že je solidární s Maďarskem, na které chce EU uvalit sankce. [celá zpráva]

Podle Zemana se Maďarsko brání zglajchšajtování. „To se netýká jen Maďarska, to se týká Polska, Slovenska a nakonec i ČR,“ řekl prezident.

Ohledně jmenování Tomáše Petříčka ministrem zahraničí se Zeman vyjádřil tajuplně. „Pokud mi premiér Babiš pana Petříčka navrhne, tak si s ním sednu, stejně jako s jiným kandidátem,“ řekl Zeman