„Akceptuji to, že je to nominace ČSSD, chápu to tak, že problém je vyřešen. Pan Poche ministr nebude, svou misi splnil, takže se může vrátit do Bruselu a věnovat se Evropskému parlamentu a bojovat za zájmy ČR a V4. Tím je to vyřešeno,“ řekl Právu Babiš.

Poche Novinkám napsal, že neví, zda na ministerstvu zůstane. „Předpokládám, že se o tom pobavíme po jmenování nového ministra,” uvedl.

Babiš dodal, že se s Petříčkem setkal na pracovní cestě na Slovensko. Petříček v současnosti na ministerstvu působí jako náměstek. Ještě v létě pracoval jako Pocheho asistent.

Tomáš Petříček

Tomáš Petříček

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Možnost, že by Petříček fungoval v resortu jen jako prodloužená ruka europoslance, Babiš odmítl. „Bylo by nepřijatelné, abychom měli loutkového ministra. To jsou věci, které jsme zažili v minulosti, a to určitě nechceme,“ řekl.

Hamáček: Není to naše vina, ale vyřešili jsme to

Šéf ČSSD a dosavadní ministr zahraničí Jan Hamáček oznámil svého nástupce v úterý. „Odeslal jsem panu premiérovi dopis, ve kterém jsem ho požádal, aby navrhl prezidentovi republiky, aby jmenoval ministrem zahraničí doktora Tomáše Petříčka,“ řekl na tiskové konferenci ve Sněmovně.

Zopakoval, že sociální demokracie situaci ohledně ministerstva zahraničí nezavinila. „Nebyla respektována naše nominace, sliboval jsem, že tu situaci vyřeším, řešení jsme nalezli teď,“ zdůraznil.

Miroslav Poche je nyní tajemníkem na ministerstvu zahraničí, podle premiéra Andreje Babiše se může vrátit do Bruselu.

Miroslav Poche je nyní tajemníkem na ministerstvu zahraničí, podle premiéra Andreje Babiše se může vrátit do Bruselu.

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Dříve se spekulovalo o tom, že by se ministrem zahraničí mohl stát náměstek ministra obrany a lídr ČSSD v Praze Jakub Landovský.