Štěcha se dotklo Filipovo vyjádření, podle něhož je stoupencem Pocheho. „Za Pochem stojí Milan Štěch. Senátorům se nelíbí, že referendum v ČSSD dopadlo tak, jak dopadlo. Proto tlačí pana Pocheho, aby ta vláda nakonec vůbec nebyla,“ řekl Filip. [celá zpráva]

„Musím konstatovat, že autorovi těchto slov se nejspíš v důsledku jeho intrikaření vše pomotalo v hlavě. Možná že důvodem je rychlý nástup léta,” uvedl Štěch s odkazem na článek v úterním Právu.

Štěch připomněl, že rozhodně nepatří k Pocheho fanouškům, a zmínil i senátorského kolegu Jiřího Dienstbiera, který kandidáta na post ministra zahraničí označil za „osobu bez morálních zásad patřící k pražským korupčním strukturám”. Dienstbier však zároveň poznamenal, že odmítání Pocheho nominace s poukazem na jeho údajně vstřícný postoj k uprchlíkům je nesmyslné. [celá zpráva]

Zástupci ANO, ČSSD a KSČM jednali 7. května 2018 o případné vládní spolupráci. Na snímku Vojtěch Filip.

Předseda KSČM Vojtěch Filip.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Šéf Senátu připomněl, že Pocheho nominaci posvětilo předsednictvo ČSSD, a pokud se neobjevily nové překážky, není důvod na ní něco měnit.

„Pokud se Vojtěch Filip prezentuje jako ochránce budoucí 'personální čistoty vlády', tak nechápu, že mu nevadí, a naopak silně podporuje, aby v čele vlády stál trestně stíhaný premiér a pravicový oligarcha,” připomněl Štěch skutečnost, že komunisté jsou ochotni tolerovat vládu, kterou vede kapitalista.