Babišovci jeho odchodem sice v dolní komoře neztratí jeden hlas, protože za něj nastoupí jako náhradnice ředitelka neziskové organizace Plus 50 Monika Červíčková, ovšem jeho krok podle názoru některých lze vnímat jako definitivní vale hnutí ANO.

Jako zkušeného právníka ho Babiš povolal do funkce už v minulém volebním období, kdy v březnu 2015 vystřídal Helenu Válkovou, které předtím dělal náměstka. Do stejné funkce byl jmenován i v tomto volebním období.

Na otázku Práva, jestli se rozhodl, kdy se vzdá poslaneckého mandátu, odpověděl Pelikán stručně: „Uvidíte, dozvíte se to včas.“ Stejnou větu zopakoval i na dotaz, zda to bude před, nebo po jednání o důvěře nové Babišově vládě.

Babiš na dotaz Práva, zda má informace o odchodu Pelikána ze Sněmovny, nereagoval.

Pelikán se přitom už v minulých týdnech nechal slyšet, že zůstane řadovým členem ANO a vrátí se k advokacii a k výuce na Právnické fakultě UK.

Svůj ohlášený odchod z politiky zdůvodnil Pelikán názorovým rozchodem s hnutím s tím, že jeho názor je často v menšině. Týká se to zejména vztahu k okamurovcům, o kterých se hovořilo jako o partaji, která by mohla nové vládě v případě neúspěchu referenda soc. dem. krýt záda.

Pelikán se dostal do sporu také s prezidentem Milošem Zemanem kvůli vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. [celá zpráva]