„Počkejme si na výsledek referenda,“ napsal Babiš Novinkám na dotaz, zda má nějaký plán, jak bude postupovat, pokud soc. dem. nepřijde s jiným jménem. Dodal, že do 15. června, kdy bude znám výsledek, to nebude řešit.

Vedení soc. dem. představilo návrhy na ministry minulý týden. Na jménu Poche trvá i přes avízo prezidenta, že by europoslance do vlády nejmenoval. Podle informací Novinek ČSSD prezidentovi ustoupit nehodlá.

Výhrady jsou závažné, zdůraznil Hrad

Změnit názor nehodlá ani prezident. „Pan prezident se k panu Pochemu zcela jednoznačně a nezpochybnitelně vyjádřil a uvedl mimořádně závažnou výhradu týkající se bezpečnosti České republiky. Víc netřeba dodávat,“ sdělil Novinkám hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident jako důvod uvedl, že Poche v minulosti napsal článek vstřícný vůči uprchlíkům. Podle Zemana by se Poche dostal do rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády.

Poche, který před prezidentskými volbami podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše, avizoval, že se chce s prezidentem sejít a své postoje mu vyjasnit. Zda Zeman europoslance přijde, není zatím jasné.

„V otázce případného setkání, kterého se pan Poche prostřednictvím médií stále intenzivně dožaduje, nepadlo žádné rozhodnutí. Nechte se překvapit,“ vzkázal Ovčáček.