„Situace vznikla kvůli nekompetentnosti radních STAN, snažili jsme se s nimi dohodnout a žádali jsme jejich výměnu, ale oni to odmítli,“ odůvodnila pondělní rozpad koalice Pokorná Jermanová (ANO).

Domluvené koalice v krajích

FOTO: David Ryneš, Novinky

Proto se podle ní rozběhla nová jednání a jejich výsledkem je menšinová koalice ANO a ČSSD, které budou mít místa v radě, podporovat je budou komunisté bez nároku na místa v radě.

S touto koalicí se na kraj vrací politická korupceMartin Kupka, ODS

Ve hře byla podle Jermanové i spolupráce s ODS, což v noci potvrdil lídr ODS Martin Kupka. Ten ale odmítal jakoukoli spolupráci s KSČM a navíc podle hejtmanky chtěl mluvit do personálního složení rady za ČSSD. To bylo pro zbylé partnery nepřijatelné a nakonec ODS v krajské vládě nebude.

ODS: Vrací se duch Ratha

Na jednání krajských zastupitelů sklouzla debat ke vzájemnému osočování. Létají nařčení ze lží. Hejtmanka Jermanová uvedla, že má osobní spory a problémy například s náměstkem Vítem Rakušanem.

Nové uspořádání v čele Středočeského kraje zhodnotil končící náměstek hejtmanky zodpovědný za oblast zdravotnictví a místopředseda ODS Martin Kupka. „S touto koalicí se na kraj vrací politická korupce, boj o korupce a duch Davida Ratha,“ uvedl Kupka. „Nejsme žádní korýtkáři,“ reagovala o chvíli později Jermanová.

Do vedení kraje se dostávají i dva bývalí hejtmani Josef Řihák a Miloš Petera. Komunisté potvrdili, že koalici ANO a ČSSD podpoří a budou chtít prosazovat například znovuzavedení bezplatného žákovského jízdného.

Hejtmanka chce být i ve Sněmovně

„V radě bude šest lidí za ANO, pět za ČSSD,“ potvrdila Jermanová, která zůstává hejtmankou. Navzdory jasnému vzkazu lídra ANO Andreje Babiše, že by členové hnutí neměli hromadit funkce, chce Jermanová zůstat ve vedení kraje a stane se i poslankyní, jíž byla zvolena. [celá zpráva]

Martin Kupka (ODS) na úterním jednání středočeského zastupitelstva.

Martin Kupka (ODS) na úterním jednání středočeského zastupitelstva.

FOTO: Radek Plavecký, Právo

„Já jsem dostala přes 14 tisíc preferenčních hlasů a voliči věděli, že jsem hejtmankou. Současně jsem jediným poslancem za Benešovsko. To zvažuji. Každopádně zůstanu na kraji, zvažuji, že nastoupím do Sněmovny, a pokud by se časem ukázalo, že se to nedá zvládnout, vzdala bych se poslaneckého mandátu,“ uvedla Jermanová.

Netransparentní zakázky

Hnutí STAN odmítlo kritiku hejtmanky a kritizuje spolupráci s komunisty. Podle končícího radního Věslava Michalika jsou všechny zmíněné důvody zástupné.

„Hlavní problém koalice bylo hnutí STAN. Ale to proto, že my jsme odmítli dělat kompromisy v transparentnosti zadávání veřejných zakázek,“ uvedl Michalik. „Jestli někteří voliči přestávají být hákliví na to, že radu podpoří KSČM, tak STAN ne. Pro nás je jakákoli spolupráce s komunisty nepřijatelná,“ dodal lídr STAN Vít Rakušan.

Během úterý se koná jednání krajských zastupitelů, kde by se mělo vyměnit vedení kraje. Z rady odejdou zastupitelé ODS, STAN a Nezávislí Středočeši.