„K objasnění věci bude potřeba provést ještě další důkazy,” uvedl po jednání předseda senátu Viktor Mach.

Státní zástupce Rostislav Bajger navrhoval zpřísnit původní podmíněné tresty pro Rittiga i Nečasovou (dříve Nagyovou). Rittig v lednu dostal od pražského městského soudu devítiměsíční podmínku se zkušební dobou na osmnáct měsíců, Bajger pro něj nyní požadoval dvojnásobek, ale stále jen podmínku.

Nečasová si vysloužila trest osmnáct měsíců s podmíněným odkladem na tři roky. Pro ni žádal žalobce zpřísnění podmínky na tři roky s pětiletou zkušební dobou.
V případě dalších dvou obžalovaných, Rittigova právníka Davida Michala a obchodního partnera Tomáše Jindry, požadoval Bajger rovněž změnu původního lednového rozsudku.

Zatímco pro Michala, který dostal stejný trest jako Rittig, žádal jeho zpřísnění v totožné výši jako u lobbisty, u Jindry chtěl věc vrátit zpět městskému soudu. Ten totiž tohoto právníka a někdejšího poradce ministra zemědělství původně obžaloby zprostil.

Na snímku ze soudní síně jsou zleva advokát Ivo Rittiga David Michal, Jana Nečasová a bývalý poradce ministra zemědělství a Rittigův obchodní partner Tomáš Jindra, který také čelí obžalobě.

Na snímku ze soudní síně jsou zleva advokát Ivo Rittiga David Michal, Jana Nečasová a bývalý poradce ministra zemědělství a Rittigův obchodní partner Tomáš Jindra, který také čelí obžalobě.

FOTO: Michal Doležal, ČTK

„Namítáme, že nalézací soud při ukládání trestu přistoupil bez splnění zákonných podmínek k mimořádnému snížení trestu,“ vysvětlil Bajger, proč chce zpřísnit původní verdikt pro obžalované.

Nečasová: Nic jsem nespáchala

Naopak obhájci i samotní obžalovaní ve čtvrtek navrhli odvolacímu senátu buďto případ vrátit městskému soudu kvůli celé řadě údajných vad a pochybení, nebo žádali o zproštění viny. Jediným, kdo se čtvrtečního jednání osobně neúčastní, je Rittig. Ten má podle jeho obhájce Vlastimila Rampuly zdravotní indispozici, ale souhlasil s řízením ve své nepřítomnosti.

„Cítím se nevinná, nespáchala jsem žádný trestný čin,“ konstatovala na závěr odvolacího řízení Nečasová.

A v podobném duchu hovořili i Michal s Jindrou. Všichni pak shodně s obhájci upozornili na to, že ve stěžejním důkazu obžaloby, kterým jsou odposlechy z pokoje pražského hotelu Ventana, nepadlo jediné slovo o žádné utajované zprávě BIS, tudíž ji ani nemohli jakkoli vyzradit.

V případu vyzrazení utajované zprávy kontrarozvědky šlo o to, že se Rittig podle lednového rozsudku dověděl na jaře 2012 od Nečasové a tehdejšího ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), že premiér Petr Nečas dostal utajený materiál od šéfa BIS.

Dovodil prý, že se týká právě jeho a možných kontaktů na státem řízené společnosti, a proto poslal koncem března 2012 svého advokáta Michala na schůzku s Nečasovou, která prý právníkovi obsah zprávy sdělila. Michal údajně následně o všem osobně informoval Rittiga v pokoji hotelu Ventana, kde lobbista přijímal návštěvy. Ten pak podle rozsudku mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány.

Ani čtyři roky po policejním zásahu na Úřadu vlády se tak žádná z větví případu nedočkala pravomocného verdiktu.