„Porod začal okolo třetí hodiny ráno. Mládě přišlo na svět v 10.57 hodin. Narodilo se po 662 dnech březosti slonice. Porod proběhl bez komplikací, mládě je vitální a záhy po porodu se postavilo na nohy,“ sdělila mluvčí zoo.

Dodala, že zatím si ošetřovatelé nejsou jistí pohlavím slůněte. „Jeho matka je klidná a pečuje o něj. Abychom jim oběma poskytli dostatečný klid, zůstane nyní pavilón slonů pro veřejnost dočasně uzavřen. Chovatelé budou pro případ nenadálých komplikací po dobu několika dní pokračovat v nočních hlídkách,“ upřesnila Nováková.

V Ostravě se narodilo již čtvrté slůně

První mládě, samečka, porodila Vishesh v březnu roku 2011. Bylo to vůbec první slůně narozené v Česku. Sameček se ale narodil předčasně a nebyl zcela vyvinutý. Bohužel do měsíce uhynul na totální sepsi.

Druhé mládě Vishesh přivedla na svět o tři roky později. Sloní holka Sumitra se narodila v termínu a bylo to veselé a zdravé slůně. Problém byl ale v tom, že se nikdy nenapila mateřského mléka, proto neměla dostatečně vyvinutý imunitní systém. Vloni ve věku téměř dvou let uhynula na sloní herpes.

Pro zoo to však nyní je již čtvrtý porod slůněte. V roce 2011 totiž přivedla na svět mládě i slonice Johti, matka Vishesh. Sedmiletá Rashmi obývá ostravskou zoo a je to čilé a zdravé slůně.

Sloní stádo v zoo kromě těchto slonic tvoří ještě nejstarší samice Suseela. Zahrada měla i jednoho samce, Calvina (otec slůňat, pozn. redakce), musela ho však předloni nechat utratit kvůli jeho velmi špatnému zdravotnímu stavu. Zoo nyní vyřizuje příjezd nového samce.