Dlouhodobý program půl roku připravoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který v pátek obhájil post místopředsedy. V padesátistránkovém dokumentu se píše například o daních či mezích privatizace.

„Naše nízká úroveň daňové kvóty podlamuje státní rozpočet a vynucuje si rozsáhlé škrty ve výdajích, zejména v sociální oblasti a infrastruktuře,“ stojí v programu.

Nikdo nesmí o státě uvažovat jako o svém vlastnictví a o lidech jako zaměstnancíchLubomír Zaorálek (ČSSD), ministr zahraničí

Zaorálek v pátek na sjezdu delegátům řekl, že v programu se často opakuje slovo demokracie, což je podle něj v těchto časech velmi důležité. „Rozšiřujeme demokracii o tu sociální dimenzi,“ prohlásil.

Znovu se vymezil proti ministru financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. „Jestliže někdo vstoupil do české politiky s tím, že bude spravovat stát jako firmu, tak je to něco jako zásadně nedemokratického. Nikdo nesmí o státě uvažovat jako o svém vlastnictví a o lidech jako o svých zaměstnancích,“ hřímal šéf české diplomacie. Narážel tak na jedno z Babišových předvolebních hesel, že bude stát řídit jako firmu.

Video

Zaorálek se do Babiše obul už ve svém pátečním projevu

Jedním z hlavních témat, na které chce strana přilákat voliče, je progresivní zdanění. „Klíčovým nástrojem politiky ČSSD je progresivní daň z příjmů fyzických osob a majetkové daně. Progresivní zdanění je osvědčenou metodou pomáhající hospodářství jak z makroekonomického, tak ze sociálního hlediska,“ píše se v dokumentu.

„Potřebujeme nový dlouhodobý program, který definuje naši politiku pro příštích patnáct, dvacet let. Chceme snížit daně čtyřem miliónům lidí, o tom, jak chceme financovat zdravotní péči v příštích letech a že jsou pro nás nepřípustné poplatky ve zdravotnictví,“ řekl už dříve v rozhovoru pro Právo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který v pátek rovněž obhájil svoji funkci.