Nařízení o ochranném pásmu začne platit v pondělí, jakmile bude vyvěšeno na úřední desce krajského úřadu, řekl ředitel krajské veterinární správy Aleš Zatloukal.

„Kraj to dnes (rozhodnutí o zřízení ochranného pásma) určitě převzal, takže by to měl ihned vyvěsit na úřední desku a nařízení by mělo začít platit,” uvedl Zatloukal.

Podle něj v okolí Lověšic spadá do ochranného pásma šest obcí včetně Přerova. V desetikilometrovém pásmu dozoru je 52 obcí. Vedení veterinární správy se v pondělí v Přerově sejde se starosty obcí, kterých se preventivní opatření dotknou. „Bude jim vše vysvětleno,” řekl Zatloukal.

Ochranné a dozorové pásmo kolem ohniska epidemie
Ochranné pásmo se zřizuje o poloměru tři kilometry, jeho centrem je ohnisko nákazy. Pásmo dozoru má poloměr deset kilometrů, jeho součástí je i ochranné pásmo. Obce v obou pásmech musejí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren, přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů do areálů chovů. Opatření se dotýká i majitelů psů, kteří je musejí mít mimo obydlí vždy na vodítku.

Pracovníci veterinární správy utratili v sobotu v Lověšicích 433 slepic a 14 kachen, více než 60 slepic mezitím už uhynulo. Chovatel v Lověšicích oznámil v pátek postupné uhynutí drůbeže během dvou dnů. Vyšetření potvrdilo subtyp nemoci H5. Veterináři ihned začali chystat vybíjení chovu. Asistovali jim při tom hasiči.

Prokázaná ohniska ptačí chřipky

Prokázaná ohniska ptačí chřipky

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

V Olomouci již dříve zjistili veterináři ptačí chřipku u uhynulé volně žijící labutě a v pátek pak v centru Prahy nedaleko Karlova mostu zemřelo na následky ptačí chřipky pět labutí, jak Novinkám potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Pokud jde ale o volně žijící ptactvo, ohnisko ani dozorové zóny se nevyhlašují.

V Česku je zatím devět ohnisek

Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku zhruba po deseti letech. V Česku je v chovech zatím devět ohnisek, potvrzeny byly i úhyny u volně žijících ptáků, kromě Olomouce také v Praze, v Náchodě nebo v Hradci Králové. Čtyři ohniska jsou na jižní Moravě, jedno je ve Středočeském kraji a tři v jižních Čechách.

Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musejí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení zvířat. [celá zpráva]

Ptačí chřipka je rozšířena v mnoha evropských státech, včetně sousedního Slovenska. Tam ji veterináři od závěru loňského roku potvrdili v 19 případech. Virus typu H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.