„ČSSD považuje parlamentní volby v letošním roce za mimořádně důležité. Naším cílem je volby vyhrát a navázat na úspěšnou práci sociální demokracie ve vládě. V současné době intenzivně pracuji na výběru partnerů a volebního týmu,” sdělil Novinkám volební manažer Birke.

Do týmu si vybral agenturu STG, která chystala volby pro kandidátku amerických prezidentských voleb Hillary Clintonovou. „Julianna Smootová a Dan Kanninen se podíleli na úspěšné volební kampani Baracka Obamy a mají za sebou také nedávno skončenou kampaň pro Hillary Clintonové. Jejich zkušenosti jsou pro nás samozřejmě velmi cenné,” sdělil Birke.

„Hlavním obsahem našich společných konzultací je sdílení zkušeností s vedením politických kampaní a diskuse o tom, jak případně jejich zkušenosti využít v blížící se předvolební kampani ČSSD před parlamentními volbami v ČR,” dodal.

Sobotka: Nechci skončit jako Clintonová

Prohru Clintonové přitom Sobotka považuje za odstrašující příklad toho, jak by ČSSD neměla dopadnout. Hovořil o tom alespoň na podzim v Právu těsně po neúspěchu strany v senátních a krajských volbách.

„Musíme vnímat reálné problémy občanů. Abychom nedopadli jako Hillary Clintonová, která měla jako demokratka oslovit spíš levicové voliče, ale nakonec nespokojené voliče i zleva sbíral Donald Trump. Je důležité nebýt jen titulárním představitelem levice a nízkopříjmových občanů, ale promítnout to do programu. Aby v programu nebyly fráze, ale konkrétní řešení,” sdělil Sobotka Právu.