Palach se upálil v lednu 1969 na protest proti letargii společnosti, která nastala po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Na Václavském náměstí se polil hořlavinou a zapálil se. Zemřel po několika dnech v nemocnici. Jeho pohřeb, kterého se zúčastnily desítky tisíc lidí, se proměnil v celonárodní manifestaci.

Kalousek uvedl, že se chodí k Palachovu hrobu poklonit každý rok. „Většinou při tom myslím na to, jak snadno se nechala společnost zastrašit a jak rychle se vzdala svých morálních hodnot,” dodal. „Přemýšlím, jestli jsme dneska lepší,” dodal.

U příležitosti výročí se konají vzpomínkové akce i na řadě dalších míst. Palachův odkaz si již dopoledne na Václavském náměstí pod budovou Národního muzea připomněli někteří ministři ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

„Čin, velmi statečný čin Jana Palacha je velmi důležitou součástí naší historie a rozhodně bychom na něj neměli zapomínat. Jan Palach tehdy protestoval proti okupaci, protestoval proti nesvobodě, protestoval proti nastupující normalizaci. Měl pocit, že se lidé příliš snadno smiřují s tím, že se ustupuje od ideálů, které představovalo jaro roku 1968,” uvedl premiér.

Vzpomínkové akce proběhly rovněž před Palachovým rodným domem ve Všetatech.

Dvacítka studentů převážně vysokých škol také bude od pondělní půlnoci do 25. ledna držet hladovku jako vzpomínku na Palacha a jeho následovníka Jana Zajíce, který se rovněž upálil.

V pondělí odpoledne bude slavnostně zahájena výstava v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí. Součástí výstavy, která skončí 2. února, bude promítání dokumentárního filmu Poselství Jana Palacha.