Babiš chce z EET vyjmout podnikatele, kteří si ročně vydělají méně než 250 tisíc korun. Místo toho, aby tržby evidovali, by si s finančním úřadem dohodli paušální daň. Evidence by se také podle šéfa státní kasy neměla vztahovat na e-shopy.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

S tím nesouhlasí ČSSD a do Babiše se strefují i opoziční poslanci. „Je to balkánský šmírovací experiment,“ prohlásil o EET například Michal Kučera z TOP 09.

„Je tu snaha přikládat přílepky k daňovému balíčku, ale ten zákon vůbec neřeší EET. Je to zmatek nad zmatek a to odpovědnost je na jediném člověku, na ministru financí,“ míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Po Babišově návrhu totiž s nápadem na změnu přišli i koaliční lidovci. Ti chtějí, aby se evidence vztahovala jenom na poplatníky s ročním obratem vyšším než 414 tisíc korun, kteří uplatňují paušál. Z EET chtějí také vyjmout obchodníky na farmářských trzích. ODS navrhuje zrušit EET úplně.

Tiskovka Agrofertu, míní Kalousek

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek během rozpravy Babišovi vyčítal, že „blábolil“ o elektronické evidenci tržeb, ale přitom EET není součástí tisku, který Sněmovna řešila. „Vysvětlili jste mu někdo, že je ministr financí? On tady nemá svoji tiskovou konferenci Agrofertu. Cítím se ponížen,“ rozčílil se Kalousek.

„Já jsem ten bod normálně uvedl a potom jsem se přihlásil v rámci obecné rozpravy,“ bránil se Babiš.

Poslanci ve druhém čtení jednali o daňovém balíčku, který má například zvýšit daňové zvýhodnění na druhé, třetí a další dítě. V rámci jednání načetli desítky pozměňovacích návrhů. Kalousek například navrhl snížit DPH na 20 a 10 procent.

Sněmovna zároveň schválila, že o pozměňovacích návrzích bude ve třetím čtení hlasovat do sedmi dnů.