„U e-shopů, kde je strašně moc komplikovaných plateb, tak pokud tam nedochází k přímému kontaktu zákazníka s prodejcem, tak se přikláním k názoru, že by se měly z evidence vyndat. Netušili jsme, kolik druhů podnikání u nás máme,“ řekl Babiš.

EET se měla týkat e-shopů od 1. března 2017, přitom v jejich případě jde o nelogičnost, protože platební styk mezi obchodníkem a zákazníkem je zpravidla bezhotovostní. Elektronické evidenci tak nepodléhá, neboť je již jednou zaevidován. Klienti navíc v řadě případů platí kartou přes tzv. platební brány, u kterých obchodník nemá možnost zjistit, jakou formu měla platba na počátku.

O návrhu, který podle něj vychází z debat s uživateli, chce ve středu odpoledne diskutovat s kolegy z koaliční ČSSDKDU-ČSL.

Že by výjimka pro e-shopy způsobila zmatek, ministr financí odmítá. „Týká se to e-shopů, ty mají tržby evidovat až ve druhé vlně od 1. března,“ vysvětlil Babiš.

Příští týden se do EET zapojí pouze hotely a restaurace. V březnu 2017 bude následovat maloobchod a velkoobchod. Od března 2018 se bude týkat svobodných povolání, dopravy a zemědělství a od června 2018 vybraných řemesel a výrobních činností.