Hlavní obsah

Babiš zjistil, jak fungují e-shopy, a chce je vyjmout z EET

23. 11. 2016, 17:06 – Praha
Novinky, zpe

Šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO) chce, aby byly z elektronické evidence tržeb (EET) vyjmuty internetové obchody. Ministr financí to chce navrhnout koaličním partnerům na středečním jednání.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš

Článek

„U e-shopů, kde je strašně moc komplikovaných plateb, tak pokud tam nedochází k přímému kontaktu zákazníka s prodejcem, tak se přikláním k názoru, že by se měly z evidence vyndat. Netušili jsme, kolik druhů podnikání u nás máme,“ řekl Babiš.

EET se měla týkat e-shopů od 1. března 2017, přitom v jejich případě jde o nelogičnost, protože platební styk mezi obchodníkem a zákazníkem je zpravidla bezhotovostní. Elektronické evidenci tak nepodléhá, neboť je již jednou zaevidován. Klienti navíc v řadě případů platí kartou přes tzv. platební brány, u kterých obchodník nemá možnost zjistit, jakou formu měla platba na počátku.

O návrhu, který podle něj vychází z debat s uživateli, chce ve středu odpoledne diskutovat s kolegy z koaliční ČSSD a KDU-ČSL.

Že by výjimka pro e-shopy způsobila zmatek, ministr financí odmítá. „Týká se to e-shopů, ty mají tržby evidovat až ve druhé vlně od 1. března,“ vysvětlil Babiš.

Příští týden se do EET zapojí pouze hotely a restaurace. V březnu 2017 bude následovat maloobchod a velkoobchod. Od března 2018 se bude týkat svobodných povolání, dopravy a zemědělství a od června 2018 vybraných řemesel a výrobních činností.

Reklama

Související články

O EET na zkoušku příliš zájem není

8. 11. 2016, 15:15

Od 1. listopadu si mohou podnikatelé, kterých se od 1. prosince týká první vlna elektronické evidence tržeb (EET), ve zkušebním provozu otestovat funkci...

Výběr článků