Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek i ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) v neděli Hermana osočili, že nedodržel slovo a porušil „gentlemanskou“ dohodu členů vlády, že se s dalajlamou nebudou scházet oficiálně.

Herman na to uvedl, že žádnou takovou dohodu neuzavřel. V pondělí ho podpořili i jeho straničtí kolegové BělobrádekJurečkou i eurokomisařka za ANO Jourová. Ta v době vzniku dohody o strategickém partnerství s Čínou seděla ve vládě coby ministryně pro místní rozvoj.

Herman prý slíbil konzultaci

„Nebyla to písemná dohoda. Byla to diskuse, kdy na začátku mandátu této vlády ministr zahraničí apeloval na členy vlády, aby zvážili setkávání například s dalajlamou ve vztahu k rozvoji a budování česko-čínských vztahů. Tehdy v té diskusi vystoupil ministr kultury Daniel Herman, který řekl, že on nemůže slíbit, že se s dalajlamou nikdy nesetká,“ sdělil Novinkám Jurečka.

Podobně se vyjádřil i Bělobrádek. „Pokud vím, žádný takový slib nebyl. Tři jsme odmítli dát bianko šek, že se nesejdeme s dalajlamou, co si vzpomínám. Myslím, že o oficiálním či neoficiálním setkávání nebyla řeč. Je to ale dva roky,“ napsal Novinkám v SMS zprávě.

Herman podle Jurečky tehdy slíbil, že případné setkání bude konzultovat s premiérem i ministrem zahraničí, což dodržel.

Pamatuji si ten výrazný okamžik, kdy se proti tomu pan Herman ohradil, že je ministr vlády v demokratické zemi a že takovou podmínku nepřijímáVěra Jourová

„Můžu dosvědčit, že poté, co jsme odsouhlasili tu smlouvu, tak pan ministr Herman řekl, že mu nikdo nemůže zakázat, aby se setkal s dalajlamou. Pamatuji si ten výrazný okamžik, kdy se proti tomu pan Herman ohradil, že je ministr vlády v demokratické zemi a že takovou podmínku nepřijímá,“ vzpomínala eurokomisařka.

„Pokud si dobře vzpomínám, tak tento požadavek zakotven ve smlouvě přímo není, že to bylo řečeno jenom jako důsledek smlouvy. A k tomu se právě pan Herman vyjádřil, že to je pro něj nepřijatelné,“ dodala.

Novinky se na vyjádření ke kauze zeptaly i premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), ten však zatím nereagoval.