Jiří Chvojka, který z pozice mediálního zástupce advokátní kanceláře Bělina & Partners kauzu za ČSSD komentuje, v pondělí uvedl, že předběžné opatření, o něž Altner požádal, lze nařídit, pouze „dokud se rozhodnutí nestalo vykonatelným nebo pokud jsou vážné důvody, kvůli kterým pan Altner nemohl přistoupit k vymáhání splnění uložené povinnosti cestou výkonu rozhodnutí”.

„Současně musí být prokázány skutečnosti, které odůvodňují obavu, že by výkon rozhodnutí byl ohrožen. To se podle našeho názoru nemohlo stát, protože rozhodnutí je v tuto chvíli vykonatelné a panu Altnerovi nic nebrání domáhat se jeho výkonu,” tvrdí Chvojka. Zároveň připomněl, že strana má na zaplacení částky úvěr.

Nejdříve zaplatí Altnerovým věřitelům

ČSSD však zatím Altnerovi platit nechce a hodlá přednostně uspokojit jeho věřitele. Zároveň vyčkává na rozhodnutí Nejvyššího soudu, k němuž podala dovolání, to však nemá na výkon verdiktu, podle něhož má zaplatit, odkladný účinek.

Více o sporu Zdeňka Altnera s ČSSD
Altner navrhl obstavit ČSSD účty
Sobotka: Počkáme na rozhodnutí Nejvyššího soudu, dříve milióny Altnerovi nepošleme
Kvůli Altnerovi si utahujeme oprátku, zní z ČSSD
ČSSD musí zaplatit bez ohledu na Altnerovy dluhy, shodli se jeho právník, exekutoři i soud
ČSSD Altnerovi 337 miliónů nezaplatí. Čeká na Nejvyšší soud
Zaplatíme, uspějeme v dovolání a 337 miliónů už nikdy neuvidíme, bojí se v ČSSD
ČSSD nenechá stamilióny Altnerovi bez boje, dovolání k Nejvyššímu soudu už podala
Smlouva byla pro ČSSD výhodná, říká Altnerův advokát
Tvrdá rána pro ČSSD: Altnerovi musí zaplatit přes 300 miliónů korun

Altner dal straně na zaplacení čas do pondělní půlnoci. Poté hodlá k vymožení částky použít veškeré právní prostředky.

„Postup pana Altnera navozuje dojem, že se nesnaží domoci se zaplacení rozsudku, protože tomu by odpovídal návrh na výkon tohoto rozhodnutí, ale pokouší se pouze zabránit přednostnímu uspokojení svých věřitelů, kteří se na ČSSD obracejí s exekučními příkazy nařizujícími ČSSD platit jim namísto panu Altnerovi,“ tvrdí Chvojka.

Sobotka postup nekomentoval, Pelikán jej chápe

Předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka nechtěl v pondělí kauzu komentovat. „Soudní spor trvá 16 let a stále není u konce. Není důvod, abych komentoval každý krok pana Altnera. V další fázi sporu se budeme řídit doporučení právních zástupců,“ řekl premiér.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) řekl, že postup ČSSD nechápe tak, že by strana nechtěla plnit rozhodnutí soudu.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

FOTO: Milan Malíček, Právo

„Nejvyšší soud teprve v budoucnu řekne, zda přiznává odkladný účinek dovolání, který sociální demokracie podala. Chová se tak, jak se chová. Je to něco, co je v systému předvídáno,“ komentoval šéf spravedlnosti.

Doplnil, že jednání ČSSD s sebou nese určitá rizika, se kterými se musí počítat. „Ale nechápu to jako nerespektování soudní autority,“ dodal Pelikán.