„Zcela jistě nemůže za krach projektu pan Hasan. Mám pocit, že se tady opět nějaká nevládka zamotala do věcí, do kterých jim nic není, a neprovedla úplně dobrý výběr,“ řekl ve čtvrtek Právu Konvička, který se s Hasanem setkával na veřejných vystoupeních Úsvitu a BPI proti islámu.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Hasanova znalost jazyků byla pro nadaci klíčová, každého Iráčana, který je v ČR, sám navrhl.

„Ale ministerstvo vnitra chtělo nějaké parametry, což on úplně nezvládal, a proto tam s ním jezdil náš právník, který seznamy finalizoval,“ uvedl člen nadačního fondu a evangelický teolog Dan Drápal. Zdůraznil, že příběhy osob kontrolovala vláda a každého prověřily tajné služby.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Osm iráckých křesťanských uprchlíků odletělo zpět do vlasti

S Hasanem se nadace rozešla ve zlém. Prý ho rozzlobilo, že nadace vyškrtla ze seznamu rodinu jeho bratra. Podle Drápala kvůli podmínkám ministerstva vnitra, které vyžadovalo pouze křesťany, jimiž příbuzní nebyli.

Definitivně se rozešli, když začal Hasan šířit teorie o tom, že migrační krizi organizují USATurecko a že ČR má vystoupit z EU.

Hasan podle čtvrteční MF Dnes nasazuje proti fondu Generace 21 s tím, že Iráčané si na fond stěžovali na vnitru, protože prý „jsou vězněni v budově mimo město, chyceni v pasti“. Hasan, který je nyní v Iráku, nedávno Iráčany prý přesvědčoval, aby přijali nabízené byty a zůstali v Česku.