Pozměňovací návrh, který by Babišův koncern odstřihl od veřejných peněz, předložil Sněmovně opoziční poslanec Martin Plíšek. Kromě jeho strany TOP 09 pro něj slíbili hlasovat také lidovci, ODS, komunisté a hnutí Úsvit. Pokud by všichni poslanci těchto stran tento postoj dodrželi, návrh by mohl získat až 97 hlasů a v případě nepřítomnosti některých poslanců v dvousetčlenné Sněmovně by mohl projít.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Návrh má rovněž podporu ústavně-právního výboru a vyvolal napětí v koalici. Babiš jej označil za podraz. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), která původní předlohu zákona o veřejných zakázkách vytvořila, tvrdí, že Plíškův návrh jde proti evropskému právu.

Její zákon o zadávání veřejných zakázek převede do národní legislativy evropské směrnice, jinak by hrozilo omezení čerpání evropských fondů. Zadavatel dostane díky normě k dispozici řadu kritérií, podle kterých se bude moci rozhodovat o kvalitě nabídek.

Nebude tak muset pokaždé vybírat podle nejnižší nabídnuté ceny, jako tomu je nyní. K vládní předloze se sešlo mnoho pozměňovacích návrhů, poslance tedy v pátek čekají desítky hlasování.

Pokrytci, komentuje rozhodnutí ČSSD pravice

Rozhodnutí ČSSD obratem odsoudila pravicová opozice. „ČSSD si dala na billboardy heslo 'Stát není firma', ale nechce podpořit omezení moci Andreje Babiše. Je to pokrytecké jednání, raději měli mlčet,” komentoval šéf ODS Petr Fiala.

Servítky si nebral předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Dopadne to jako vždycky. ČSSD několik dní tvrdila, že to fakt udělá, že ten konflikt zájmů oddělá a dnes se podělá...,” napsal v reakci na Twitteru.

ČSSD chce střet zájmů řešit jinde

„Řešme to v zákoně o střetu zájmů,“ reagoval na kritiku poslanců v diskusi premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O této novele by Sněmovna mohla hlasovat zhruba za měsíc.

„Vyřešíte to zas tak, aby se na vás Babiš nezlobil,“ opáčil premiérovi Kalousek. „Jste podělaní až za ušima a až budete hlasovat o konfliktu zájmů, bude to stejné,“ dodal lídr TOP 09.

„Cílem není řešit střet zájmů člena vlády,“ konstatovala na margo předlohy ministryně Šlechtová, jejíž resort nynější materiál připravoval.

ANO se diskusí promlčelo

Z řad ANO však byla prakticky jediná, kdo se k návrhu vyjadřoval. Jak na Twitteru poznamenal místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), ostatní členové hnutí debatu „statečně promlčeli”.

Po několika hodinách diskuse se poslanci před polednem dostali k hlasování.  K zákonu bylo podáno přes 360 pozměňovacích návrh, což výrazně komplikuje hlasovací proceduru.