Prodejny s plochou větší než 200 metrů by musely mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září a na vánoční svátky 25. a 26. prosince. Na Štědrý den by bylo otevřeno pouze dopoledne.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Návrh horní komory na plénu hájil senátor František Bublan (za ČSSD). „Volné dny budou nejen pro zaměstnance, ale i pro ostatní obyvatelstvo příležitostí pro intenzivnější rodinný život, pro společné výlety, kulturní akce, sport a jiné aktivity.“

Podobně argumentoval i předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola. „Rodiny budou více spolu. Pokud zajdete mezi zaměstnance, tak se domnívám, že oni tu změnu vítají,“ uvedl. Navrhl také, aby se omezení otevírací doby rozšířilo na všechny státní svátky.

Kecáte lidem do života, rozčilil se Laudát

Proti se vyslovili pravicoví poslanci. Nápad označili za socialistický. „Co je Miholům a dalším takovým do toho, kdo kdy jak pracuje? To je přece svobodná volba každého. Kecáte lidem do života, šmírujete je,“ rozčilil se Laudát.

„Řeknu vám, jak to bude. Vietnamci nakoupí v hypermarketech zboží a budou pak o svátcích prodávat zboží s přirážkou. Nechme trh trhem, on si poradí,“ prohlásil poslanec Ivan Adamec (ODS).

Kdybychom otvírací dobu pohostinství omezili, byli by pak rodiče každý večer se svojí rodinouposlanec ODS Martin Novotný

Poslankyně Věra Kovářová (TOP 09) uvedla, že jde o regulaci někoho, kdo o ni sám nestojí. „Mzdy v této oblasti patří k nízkým a služby o víkendech a svátcích jsou příležitostí, jak si přivydělat. Tuto možnost v případě schválení návrhu výrazně omezíte,“ varovala.

Zavřete večer hospody, vtipkoval Novotný

Kolegy ve Sněmovně pobavila poslankyně Jana Lorencová (ANO). „Byla jsem ve Švýcarsku a viděla jsem normálně fungující společnost, když se v neděli v deset dopoledne zavřou obchody a lidé jdou třeba do kostela. Dokonce jsem byla i v Německu, taky tam nejsou otevřené supermarkety přes soboty. U nás jsou. Protože naše rodiny tam tráví své víkendy. V neděli tam jsou znovu. To je představa stráveného víkendu velké části rodin,“ pohoršovala se.

Zákonodárce Martin Novotný (ODS) jí na to odpověděl, že tím pádem by se mělo uvažovat také o omezení otevírací doby v pohostinství, protože někteří rodiče občas večer do takových podniků zajdou. „Kdybychom to omezili, byli by pak každý večer se svojí rodinou,“ vtipkoval.

Zákaz by neplatil pro všechny obchody. Otevřeno by mohly mít například čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích nebo na vlakových a autobusových nádražích.