V celé kauze šlo o nehodu z centra Brna. Řidič Pavel Kala tam srazil dvě holčičky přecházející přes přechod se svým otcem. Obě děvčata utrpěla těžká zranění a jedno z nich bude mít trvalé následky na celý život. Přestože děti byly na přechodu v době srážky už pět sekund, podle soudu nesl za jejich zranění poloviční odpovědnost i jejich otec, který je nedržel při chůzi za ruku. Justice vzkázala otci a všem rodičům, že děti nebyly schopny plnohodnotně se účastnit silničního provozu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Senát ÚS se soudkyní zpravodajkou Kateřinou Šimáčkovou uznal, že rodiče mají povinnost chránit své nezletilé děti, ale podle verdiktu nelze přijmout pozici, ve které by musely mít absolutní dohled.

V důsledku rozhodnutí soudu by byly děti připraveny o právo pohybovat se samy po městě, jelikož samy nemohou ani přecházet vozovku pro chodcesoudkyně Kateřina Šimáčková

„Rodiče musí mít určitou volnost v tom, jaký typ výchovy zvolí a jakou míru samostatnosti dětem povolí. Učit děti samostatnosti a zodpovědnosti je povinností, ale i právem rodičů. Výchova dětí k samostatnosti je také cestou, kterou mohou rodiče chránit své dítě před nebezpečím,“ pozastavila se Šimáčková nad tím, jak justice posoudila případ.

Děti mohou přecházet i samy

Podle Šimáčkové se už zřejmě nevrátí časy Honzíkovy cesty, kdy hlavní hrdina jel sám k dědečkovi na vesnici. „Pokud by byla míra dohledu nad dětmi nastavena příliš přísně, vedlo by to ke značné ztrátě svobody dětí a v důsledku toho i jejich radosti ze života. Jejich možnost podstupovat dobrodružné činnosti a být samostatné by byla značně omezena,“ upozornila Šimáčková.

Postup justice byl v tomto případě o to překvapivější, že děti se na přechodu pohybovaly zcela v souladu s předpisy a nešlo o žádnou situaci, kdy by skočily znenadání pod kola jedoucího vozu. „Děti se při přecházení chovaly v souladu se zákonem a způsobem, jak by se chovala průměrná svéprávná osoba. V důsledku rozhodnutí soudu by byly děti připraveny o právo pohybovat se samy po městě, jelikož samy nemohou ani přecházet vozovku pro chodce,“ dodala Šimáčková.

Řidič za nehodu dostal podmínku a měl zaplatit odškodné ve výši necelých 300 tisíc korun. Odškodnění pro rodinu bylo kráceno právě proto, že soudy ze střetu částečně vinily otce.