O bodyguardy požádal Babiš ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) začátkem listopadu. [celá zpráva]

„V rámci financí řešíme boj proti hazardu, boj proti organizovanému zločinu, DPH, celní správu... Je tam plno věcí, kde jdeme proti organizovanému zločinu. Už to, co jsem zažil, přes obálku s jedem a různé pokusy přepadnout mě, tak to má opodstatnění,“ argumentoval tehdy Babiš.

Na policejní ochranu měl doteď nárok prezident, šéfové obou komor parlamentu, premiér a ministři vnitra, spravedlnosti a zahraničí. Ministra obrany střeží vojenská policie.

Auta za sedm miliónů

Náklady na ochranku pro ministra financí se budou podle Babiše pohybovat kolem 10 tisíc korun za den. Kromě výplat pro osobní ochránce půjdou peníze například na policejního řidiče nebo na náklady za provoz aut. Pro Babiše bude ještě potřeba pořídit tři vozy, cena jednoho vládního automobilu je asi 2,4 miliónu korun.

„Mně se nelíbilo, že v materiálu je nákup tří aut. Myslím, že je to zbytečné. Nabízel jsem svoje, ale bylo mi řečeno, že to není možné a aut je potřeba víc pro celý útvar, protože příští rok přijede čínský prezident a papež a při takových akcích nemají dost aut. Mně šlo jen o fyzickou ochranu, ale musí se postupovat podle schválených pravidel,” napsal v pondělí Novinkám ministr.