„Chci se dopustit jedné experimentální demonstrace. Pane ministře zdravotnictví, velmi se omlouvám, neberte to ani jako neúctu, ani jako aroganci, ale až budu odcházet od mikrofonu, vdechnu jednu dávku ze své elektronické cigarety a vydechnu ji směrem k vašemu chřípí a vy nám pak poctivě řeknete, zda jste něco cítil či nikoliv,“ varoval Němečka Kalousek.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dodal, že je přesvědčen, že takový test ministr dosud nepodstoupil, jinak by nemohl navrhovat stejný zákaz pro elektronické cigarety jako pro ty, které hoří a produkují spaliny.

ČTĚTE TAKÉ:
Pokud mi restaurace nevyhovuje, tak do ní nemusím, kritizoval Fiala snahu o zákaz kouření

„Uznávám, že moje svoboda končí tam, kde druhému foukám kouř do polévky,“ prohlásil Kalousek. Chápe prý zákaz v restauracích, kde se vaří. Vadí mu však, že by omezení platilo i na elektronické cigarety.

Miroslav Kalousek fouká výpary na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.

Miroslav Kalousek fouká výpary na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

„Pokud chcete zakázat elektronické cigarety, tak zakažte v restauracích i vařit,“ podotkl. Když odcházel od řečnického pultíku, foukl Němečkovi do tváře páru z e-cigarety. Ten se Kalouskovu vtípku zasmál.

Jan Bartošek (KDU-ČSL) pak oba politiky i s jejich pokusy odkázal jinam než do prostor Sněmovny.

Kromě úplného zákazu v restauracích zákon také počítá se zákazem prodeje alkoholických a tabákových výrobků v automatech. Restaurace by také ze zákona musely na svém nápojovém lístku nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj, který bude levnější než pivo. [celá zpráva]