„Miroslav Kalousek mě ve svém nekonečně dlouhém projevu jen utvrdil v tom, že je to velmi obratný politický chameleon,“ napsal Novinkám Babiš.

ČTĚTE TAKÉ
Čím více Moskvy, tím více Zemanů a Babišů, prohlásil v projevu Kalousek

Kalouskovi vyčetl, že v projevu varoval před obratem na východ a příklonem k Moskvě, a přitom se před lety „neštítil spojit s komunisty“.

Babiš tak narážel na Kalouskovu domluvu s bývalým předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem z roku 2006, že dají dohromady vládu s podporou komunistů. Kalousek, tehdy ještě jako lidovec, poté argumentoval s tím, že se jednalo o manévr, který měl zabránit vzniku opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD.

„Prohlašoval se za jediného pravicového politika této země, přitom naši zemi zadlužil nejvíc ze všech ministrů financí v historii. Nadělal 670 miliard Kč dluhu a bez skrupulí zvyšoval daně,“ pokračoval ve výtkách Babiš.

Zmínil také Kalouskova slova o tom, že TOP 09 bude muset spolupracovat s demokratickou levicí ve Sněmovně. „Jeho čerstvý příklon k sociální demokracii a „zoranžovění“ jen potvrzují, jaký to byl vždy pseudopravičák,“ uvedl šéf ANO. [celá zpráva]

Celá TOP 09 by se měla mít podle Babiše na pozoru. „Kdyby se jejich loď náhodou před dalšími volbami začala potápět, jejich nový kapitán je schopný ji opustit jako první a ani se neohlédnout. Takoví lidovci, kterým, když odcházel, ukradl část strany, by mohli vyprávět,“ zdůraznil Babiš.

Fiala: Volba Kalouska byla logická

Lídři z dalších stran Kalouskovi ke zvolení blahopřáli. „Mám radost, že TOP 09 je i pod odchodu tak výrazné osobnosti, jako je Karel Schwarzenberg, stále stabilní strana,“ sdělil Novinkám zastupující předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek uvedl, že se těší na další spolupráci, která je „například v rámci Evropské lidové strany v Evropském parlamentu výborná”.

„Volba Miroslava Kalouska byla logická. Je to spoluzakladatel strany. Někde jsem četl, že je to hnací motor. Věřím, že budeme nadále spolupracovat,“ řekl šéf ODS Petr Fiala.