Na to, kdy se bude do katedrály chodit přes bezpečnostní brány, neuměl kancléř přesně odpovědět. Byl by však rád, kdyby tomu tak bylo v příštím roce.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Posílit by se měl také kamerový systém a u vjezdů na Hrad by měly být nainstalovány bezpečnostní brány. „Momentálně je v projednávání varianta, že bychom rádi měli zabezpečený vstup do chrámu sv. Víta a že by v příjezdových částech Prašného mostu a od ulice Na Opyši byly přejezdové detekční brány plus posílený kamerový systém,“ uvedl Mynář.

Na náklady, které Hrad na bezpečnostní opatření dá, se ptala poslankyně Věra Kovářová (TOP 09). Přesné číslo však Mynář nesdělil, z části by se na nich totiž měla podílet i ministerstva vnitra a obrany, věc je ještě v jednání.

Kalousek: Otevřený Hrad je základ

Místopředseda rozpočtového výboru Miroslav Kalousek (TOP 09) apeloval na to, aby Hrad zůstal veřejnosti otevřený. „Ať to není na úkor odpovědnosti nebo šikany těch, kdo přicházejí. Otevřený Pražský hrad veřejnosti je základ, to prosím vás neomezujte,“ žádal Kalousek.

„Velmi rozumně zvažujeme opatření tak, aby byl Pražský hrad zachován a otevřen co největší veřejnosti, jako je tomu dnes,“ ujistil kancléř.

O přísnějším zabezpečení sídla prezidenta se začalo mluvit po akci skupiny Ztohoven. Její členové převlečení za kominíky se totiž dostali na střechu Hradu, kde vyměnili prezidentskou standartu za obří červené trenýrky. [celá zpráva]

Video

Recesisté ze skupiny Ztohoven věší obří rudé trenky na Pražský hrad

Výbor rozpočet Hradu schválil

Podle kancléře si nová opatření vyžádala i bezpečnostní situace v zahraničí a problémy v e-mailové komunikaci, které Hrad má.

Rozpočtový výbor po krátké rozpravě rozpočet Kanceláře prezidenta republiky na příští rok ve výši 458 miliónů schválil. Proti letošku dostane o 68 miliónů více, peníze jsou potřeba především na opravu přehrady Klíčava u zámku v Lánech.