V Kolíně oslovila iniciativa kolem padesáti lidí. „Obracelo se na nás čím dál víc lidí, kteří chtějí lidem pomoci. Zároveň s tím je internet plný negativních reakcí. Chtěli jsme si prověřit, jestli uprchlíkovi pomůžou, nebo se k němu budou chovat nenávistně, když s ním budou konfrontováni,” řekl Novinkám koordinátor projektu Lukáš Houdek.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Role uprchlíka se zhostil student mezinárodních vztahů na Západočeské univerzitě Navdar Mohamed se svou rodinou. Reakce obyvatel středočeského města ho překvapila.

Jedna z žen mu jako uprchlíkovi darovala tisíc korun, jiný muž zase jablka. „Jeďte! Domů jeďte!“ řekla naopak česky žadateli o pomoc jedna z žen.

Nabídl i nocleh

„V naší zemi je hodně rasistů,” poradil zase Navdarovi muž s kočárkem. Část lidí pak syrské rodině radila, aby se vydali spíše do Německa. Situace v malém městě prý není příznivá.

Jeden z obyvatel Kolína naopak ukázal opravdu otevřené srdce. „Pojďte se mnou. Můžete přespat v mém bytě. Dorazím v devět hodin z práce, můžeme prodiskutovat vaši budoucnost,” řekl 65letý muž, který se nebál cizí lidi nechat u sebe doma samotné.

Sám Navdar hodnotil pro Novinky experiment pozitivně: „Nečekal jsem tak dojemnou reakci, spíše jsem naopak čekal, že od nich dostanu pár facek. Bylo to opravdu dojemné”.

Samotný pokus překvapil i Houdka. „Hodnotím ho jednoznačně pozitivně. Nejvíce mě překvapilo, že lidé byli vstřícní a ochotní. To, že nejnegativnější reakcí bylo, aby jeli pryč, hodnotím v zásadě také pozitivně. Důležité je, že se lidé nechovali jako na internetových diskusích a tváří v tvář uprchlíkům dokázali pomoci,” doplnil.