„Nepřejeme si, aby tady znovu vládla politická strana, která prohrála volby, to znamená ODS, TOP 09 a jiní, kteří se tímto krokem chtějí dostat zpět do vládních křesel,“ prohlásil v pátek na tiskové konferenci Filip.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Je nebezpečné, aby lidé, jako byl Petr Nečas nebo Miroslav Kalousek, kteří ničili českou ekonomiku, mohli ovlivňovat dění v České republice,“ dodal.

Naopak ocenil některé prosociální kroky Sobotkovy vlády, jíž se podle něj podařilo odstranit největší problémy předchozího pravicového kabinetu. Proto se příští úterý při hlasování o nedůvěře zdrží komunistický klub hlasování. Kancelář šéfa Sněmovny už obdržela 50 podpisů poslanců nutných pro hlasování.

Opozice nemá šanci

Opoziční strany ODS, TOP 09 a Úsvit tak s největší pravděpodobností existenci vlády neohrozí. Dohromady mají jen 52 poslanců, pro vyslovení nedůvěry jich ale potřebují 101.

Opoziční strany tak reagují na středeční vyvrcholení diskuse o daňové podpoře biopaliv. Vládní poslanci nepodpořili návrh jednoho ze svých zákonodárců, který by daňovou podporu zrušil.

Opozice tvrdí, že šlo o podvod ve prospěch šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše, jehož Agrofert s biopalivy obchoduje.