Návrh na ukončení podpory biopaliv, který předložil poslanec ANO Karel Rais, Sněmovna neschválila. Koaliční zákonodárci jej nepodpořili, a to i přesto, že první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek předtím stáhl svůj totožný návrh, aby jej vládní koalice neodmítla argumentem, že nebude hlasovat pro návrh opozice.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Pro Raisův návrh nakonec hlasovalo jen 52 poslanců, ke schválení bylo ale potřeba 88 hlasů. Babiš, který je coby majitel Agrofertu v případě biopaliv ve střetu zájmů, zaujal k návrhu neutrální stanovisko.

ANO se dopustilo veřejné lži a podvodu, tvrdí Kalousek

Kalousek, který pokračování podpory biopaliv označuje jako tunel ve prospěch ministra financí Andreje Babiše (ANO), zkritizoval, že se vládní poslanci při hlasování zachovali v rozporu se svými veřejnými prohlášeními a Raisův návrh nepodpořili. „Promiňte, jste parta lhářů a korupčníků,“ vzkázal Kalousek poslancům.

„Komerční zájem se stal součástí koaličních dohod. Všechny tři strany ukázaly, že jsou brandem jedné společnosti a tou je Agrofert," dodal místopředseda TOP 09.

Kalousek s Babišem se o pokračování podpory biopaliv dlouhodobě přeli. Kalousek trvá na tom, že schválení další podpory znamená, že do Babišova Agrofertu přiteče ze státního rozpočtu pět miliard korun.