„Za zahraniční politiku odpovídá z Ústavy České republiky vláda. Prezident republiky odpovědný není. Proto jsem se obrátil na premiéra republiky,“ vysvětlil Schwarzenberg, který je zároveň předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Prezident Rusko navštívil při příležitosti oslav konce druhé světové války, v Moskvě také jednal s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Při rozhovoru v ruském rádiu Zeman uvedl, že EU by ještě letos mohla zrušit protiruské sankce vyhlášené kvůli anexi Krymu a podpoře separatistů na východě Ukrajiny. [celá zpráva]

Na pořadu dne je zlepšit komunikaci

Zeman také řekl, že Rusko by se během dvaceti let mohlo stát členem EU. „Momentálně máme k řešení aktuálnější věci,“ komentoval jeho výrok Sobotka s tím, že Moskva zatím ani neavizovala, že by o takové členství měla zájem.

„Naopak Rusko vytváří své vlastní integrační uskupení, Euroasijskou unii, a to, co je myslím na pořadu dne, je zlepšit komunikaci mezi Euroasijskou unií a Evropskou unií, aby nedocházelo ke konfliktům a obchodním válkám,“ soudí Sobotka.