„Co způsobuje takové tragédie, jako byla ta v Uherském Brodě? Z médií prší déšť zpráv o útoku psychicky nemocného útočníka. Dozvídáme se, že žijeme v šílené době, kdy se děravé dno naší společnosti kvapem plní hektolitry nenávisti, pocity křivdy a zneuznání a stahuje ji celou pod hladinu,“ zamyslel se komunistický poslanec v úvaze s názvem „Co dělá šílený svět s normálními lidmi“.

V ní hledá příčiny, proč Zdeněk Kovář v úterý v Uherském Brodě vtrhl do restaurace a postřílel osm lidí. Podivuje se zejména nad tím, jaká změna se odehrála v životě muže, který žil před nástupem demokracie spořádaným a spokojeným životem.

„V minulosti spořádaný, spolehlivý, pracovitý, bezkonfliktní občan, žijící se svou rodinou v řadovém domku, který si sám postavil. Schopný elektrikář, hrdý na svou profesi a svůj kumšt. Člověk se sociální prestiží, uznávaný svým okolím. Nikdy se příliš nestaral o společenské zábavy. Prostě jen žil svůj život. Zlom přišel v devadesátých letech. Nová doba přinesla nejistotu a ‚obyčejný zaměstnanec‘ se náhle stal pouhou vyměnitelnou položkou. Zdeněk Kovář, údajně antikomunista, nicméně uvítal změnu režimu a snažil se prý i v něm uspět,“ napsal Adam.

„Memento nové doby“

V textu dále vypráví, jak Kovář, „člověk hrdý na své schopnosti“, odmítal podřadné práce, až přišel o zaměstnání a začal postupný pád. „Pak přestal vycházet i ven na ulici. Jeho maminka dnes tvrdí, že od té doby se začal pomalu měnit. Následně začalo docházet ke konfliktům se sousedy. Nakonec Zdeněk Kovář vyšel ze svého domu, ale už neochotný k jakékoli komunikaci. Přišel trestat a vystřílet vykřičníky svého vzteku a zoufalství, které by už nikdo nemohl ignorovat.“

Podle Adama bychom tento příběh měli vnímat jako memento toho, co se děje se současnou společností, která je nemocná a i zcela zdravé jedince ničí, dokud se nezblázní. „Pokud by tento systém neexistoval tak, jak je nastavený dnes, jsem přesvědčený, že by se uherskobrodská tragédie nikdy nestala,“ dodává v závěru.

Důkazem mu má být mimo jiné to, že v poslední době stoupá počet sebevražd. „Na Václavském náměstí se zapálilo za posledních deset let již několik novodobých Palachů. Proč někdo volí tak krutou smrt? Komunista Jan Palach ji zvolil proto, aby v zoufalství vyburcoval český národ z letargie. Ten, kdo se upaluje, chce v každém případě demonstrovat své zoufalství. Ať už tento čin koná mysl šílená, či zdravá a plně vědomá, jde o žalující výkřik člověka, který už nemůže déle snášet tíhu života, který žije,“ vysvětlil poslanec.

Sedm mužů, jedna žena a útočník - sebevrah. V restauraci zemřelo devět lidí
Šikanují mě, vyřídím si to po svém, volal střelec do TV Prima
Vypadalo to tam jako na jatkách, řekl svědek masakru v Brodě
Střelec z Brodu vyjednával o rukojmích, i když už byli mrtví
Osm lidí se zachránilo útěkem zadním vchodem
Muž začal na hlídku pálit zpoza baru, museli povolat posily
Hrdina z Uherského Brodu: Vzal židli a přetáhl střelce, pak rukojmí utekli
S uherskobrodským vrahem se v osudný den setkal ve dveřích jiné restaurace i starosta
Útočník v restauraci střílel revolverem a pistolí, obě zbraně měl legálně
Trvalo to všechno strašně dlouho, popsal muž, který slyšel vraždění osmi nevinných lidí