„Do té restaurace jsem chodil každý den na oběd. Potkal jsem ve dveřích pána, kterého jsem kulantně předběhl. Řekl jsem mu s humorem, že jsem rychlejší a že na něj určitě taky zbude oběd. Pak jsem šel na toaletu a to mi zachránilo život,“ sdělil Gabriel.

Sedm mužů, jedna žena a útočník - sebevrah. V restauraci zemřelo devět lidí
Šikanují mě, vyřídím si to po svém, volal střelec do TV Prima
Vypadalo to tam jako na jatkách, řekl svědek masakru v Brodě
Střelec z Brodu vyjednával o rukojmích, i když už byli mrtví
Osm lidí se zachránilo útěkem zadním vchodem
Muž začal na hlídku pálit zpoza baru, museli povolat posily
Hrdina z Uherského Brodu: Vzal židli a přetáhl střelce, pak rukojmí utekli
S uherskobrodským vrahem se v osudný den setkal ve dveřích jiné restaurace i starosta
Útočník v restauraci střílel revolverem a pistolí, obě zbraně měl legálně
Trvalo to všechno strašně dlouho, popsal muž, který slyšel vraždění osmi nevinných lidí

Ve chvíli, kdy byl na toaletě, volal mu kolega. „Tak jsem si řekl, že telefon vyřídím na toaletě. Kdybych šel do restaurace, nic bych neslyšel,“ řekl Gabriel.

Po chvíli uslyšel sérii výstřelů. „Neuvědomil jsem si, co se děje. V takové poklidné oblasti a taková střelba, to jsem si nedokázal představit ani v nejhorším snu. Byl to obrovský šok. Zavřel jsem se do kabinky, klepal se hrůzou. Zavolal jsem záchranku, zalarmoval policii. Ti mi pomalu ani nechtěli věřit,“ přiznal Gabriel.

Zásahovka měla přiletět vrtulníkem, a ne dojet osobními autyPetr Gabriel k zákroku policie

Když byl chvíli klid, snažil se volat manželce. „Aby uvědomila všechny ostatní,“ vysvětlil. Po celou dobu si uvědomoval, že kdyby se přišel vrah na záchod podívat, mohl být po smrti. „Z toalet jsem vyšel po dvou hodinách, zásahovka mě vyvedla,“ řekl Gabriel, který za dveřmi toalety slyšel veškerou hrůzu a řádění Zdeňka Kováře.

„Lidé se snažili i bránit, kdosi po střelci hodil židli. Byl tam hrozný řev, padání pivních krýglů. Vše jsem jen slyšel, ani jsem nevykouknul, to už by bylo po mně. Jen jsem taky slyšel, že celou dobu hrála televize, ČT 24. Říkal jsem si, kdy o tom budou konečně informovat. Jestli o tom vůbec někdo ví,“ sdělil.

Trvalo to dlouho

Slyšel, i jak do místnosti vkročilo komando. „Něco tam rozbíjeli. Ale strašně dlouho to trvalo. Volal jsem manželce, ať mě zachrání. Ať mě vysvobodí. Říkala mi, že policisté pořád chodí dokola a něco vyhodnocují. Přitom jsem psal sms a volal jsem, že je tu klid, ať zasáhnou,“ podotkl s pohnutým hlasem Gabriel.

I když mu policisté podle jeho slov zakázali se blíže vyjadřovat, přidal i svůj názor na zásah.

„Řeknu to otevřeně. Pan ministr Milan Chovanec kritizuje starostu, protože podával informace, ale myslím si, že zásahovka měla přiletět vrtulníkem, a ne dojet osobními auty. Pak to není zásahový útvar, ale jen nějaká policie, která zde přijede auty. Zásah měl být naprosto rychlejší. O půl jedné byly slyšet první výstřely, zásahovka mě vysvobodila někdy ve 14.20.“

Zároveň však cítil po vysvobození obrovskou úlevu, běžel hned k manželce.