Data vycházejí z průzkumu společnosti, který se konal v lednu. Zahrnoval tedy i vývoj nálad po teroristických útocích v Paříži.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Terorismus podle něj označilo za největší hrozbu 32 procent lidí. Druhou nejobávanější hrozbou je přistěhovalectví, kterého se ale bojí skoro poloviční množství lidí (17 procent). Naprostá většina dotázaných, 80 procent, si myslí, že by se Česko mělo víc podílet na ochraně evropských hranic. Více než polovina lidí se dokonce domnívá, že by měla vzniknout společná evropská armáda.

Lepší vnímání členství v EU

Prouza na tiskové konferenci představoval také výsledky průzkumu týkající se vnímání Evropské unie českými občany.

„Výrazně se posunulo to, kolik lidí vnímá Evropskou unii pozitivně. Přes polovinu jich vnímá naše členství jako věc užitečnou a pozitivní, což je výrazný nárůst oproti roku 2012, kdy jsme tento výzkum dělali naposledy,“ zhodnotil Prouza.

Zatímco v roce 2012 vnímalo členství v EU pozitivně jen 30 procent lidí, nyní to bylo o 21 procentních bodů víc. Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti za to může mimo jiné i fakt, že je u moci vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Doložil to na statistice, podle které si dvě třetiny lidí myslí, že je dnešní obraz České republiky v rámci EU lepší než za vlády Petra Nečase.