„Chápu samozřejmě, že občany to nějakým způsobem vyděsilo, ale nepředstavujme si to, prosím, tak, že tam mezi domky ve vesnici létají nějaké šrapnely,“ ujistil Stropnický.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Nové výbuchy ve Vrběticích

Ve středu ráno se u obce Vrbětice na Zlínsku znovu rozezněly výbuchy. Podle Stropnického ale nepocházely z nmuničního skladu silně poškozeného říjnovou explozí. [celá zpráva]

Nové výbuchy nastaly ve skladu vzdáleném od zmíněného 150 metrů. Pronajímala si ho zřejmě firma Imex. Sklad podle Stropnického hoří vysokým plamenem. Příčiny výbuchu nejsou známy, uvedla ČTK.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Exploze v muničním areálu u Vrbětic

Zpomalí to sanace

Ve Vrběticích byl do středy od výbuchů týden klid, takže začalo čištění cest kvůli odvozu nevybuchlé munice z areálu.

Stropnický ale nepovažuje rozhodnutí začít se sanačními pracemi po uplynutí sedmidenní lhůty za chybu. Šlo o doporučení odborníka, podotkl. „Nemyslím si, že pomůžeme celé té záležitosti tím, že budeme hledat viníka za každé dílčí rozhodnutí. Nestalo se nic tak vážného. Je to nepříjemnost, která irituje – samozřejmě právem – obyvatele, je to nepříjemnost v tom, že to teď pozastaví sanaci a postupný odvoz munice, ale nemám potřebu na někoho ukazovat prstem,“ prohlásil.

Dodal, že nikdo nemohl dopředu vyloučit, že se exploze budou opakovat. Nyní je podle něj zapotřebí znovu počkat, než se výbuchy uklidní. „Je to škoda v tom, že komunikace už byly vyčištěny a všichni jsme doufali, že dospějeme do toho stadia, kdy se jednotlivé muničáky budou kontrolovat a bude se okamžitě vyhodnocovat stav munice a její schopnost být odvezena,“ zalitoval.

Zdůraznil však potřebu dělat práce důkladně, a nikoli zbrkle. Připustil taky variantu, že může v příštích dnech napadnout větší vrstva sněhu a práce na sanacích se zastaví.