Pokud cestující nedojeli do cíle, bude jim dopravce vracet adekvátní část jízdného za neprojetý úsek. Při ujetí posledního přípoje mají cestující nárok na alternativní přepravu do cílového místa. Autobus nebo taxi proplatí ČD do výše 1000 korun za jedno vozidlo, uvedl dopravce s tím, že v noci na dnešek tuto možnost využila asi stovka cestujících.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Lidé mohou žádost o kompenzaci uplatnit na kterékoliv pokladně ČD do 16. prosince. Pokud si cestující koupil jízdenku přes internet nebo telefon, může o kompenzaci požádat na e-mailu namraza@cd.cz

ČTĚTE TAKÉ
Řada vlaků nepojede ani ráno, pražské metro ale bude jezdit déle

Jednorázové odškodnění cestující dostanou přesto, že ledovka podobně jako jiné nepříznivé povětrnostní podmínky spadá do událostí, které dopravce ovlivnit nemůže. V takových situacích obvykle cestující na odškodnění nárok nemají, uvedly ČD.

Mapa tratí, jichž se odškodnění týká.

Mapa tratí, jichž se odškodnění týká.

FOTO: České dráhy

V mezinárodní dopravě mají navíc cestující podle nařízení Evropského parlamentu nárok na vrácení čtvrtiny ceny jízdenky, pokud byl jejich spoj zpožděn alespoň o hodinu, ale méně než dvě hodiny. Tato kompenzace je ale dále podmíněná nákupem jízdenky dražší než 450 korun. Při delším zpoždění se vrací polovina z ceny jízdného, které musí stát nad 225 korun.

Kvůli ledovce dráhy odřekly většinu vlaků na koridoru mezi Prahou a Ostravou, nejezdily ani vlaky mezi Brnem a Olomoucí. Dráhy přiznaly, že velké komplikace způsobily zrušené spoje příměstských linek v okolí Prahy, protože s nimi denně jezdí desetitisíce lidí do práce. Ti si museli vzít dovolenou nebo jet do zaměstnání autem.