„Seznam vyznamenaných je v tomto roce již uzavřen, ale nevylučuji, že v příštím roce bude navržen. Pozítří se pojedu podívat na místo neštěstí. Položím tam kytičku a zapálím svíčku,“ řekl České televizi Zeman.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

„Byl to záslužný čin a měl by být oceněn,“ reagoval na slova prezidenta Sobotka.

„Jako se stávají dopravní nehody, stávají se i takové zločiny. Co mě zarazilo, je, že žena byla v léčebně, ze které byla propuštěna. Podle mě jednal lékař příliš liberálně,“ konstatoval prezident s tím, že nebezpeční zločinci by neměli být léčeni ambulantně.

Ihned po činu se objevily spekulace, že došlo k systémovému selhání orgánů státní správy. Dotčené strany to ale vyloučily. „Mám vážné podezření, že k pochybení došlo. Vláda nemůže dělat, že se nic nestalo,“ uvedl Sobotka.

ČTĚTE TAKÉ
Ředitel psychiatrie, kde se léčila útočnice ze Žďáru, rezignoval
Studenti ve Žďáru začali vyučování besedou s psychology

Zdůraznil, že požádal ministry dotčených rezortů, aby se případem zabývali. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) má prověřit postup soudu, ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) má pověřit školní inspekci, aby se zaměřila na zabezpečení škol, a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) má za úkol prověřit práci lékařů.

Chlapec může dostat medaili Za hrdinství, která je nižším státním vyznamenáním. Uděluje se nejen za hrdinství v boji, ale také lidem, kteří zachránili něčí život nebo zabránili velkým materiálním škodám.

V roce 2011 ji dostal David Sukač, který rok předtím zachránil na jezu v Ostravě svého kamaráda. Sám však v řece zemřel.