„Poslední případ ohrožení, který se naštěstí nakonec nepotvrdil jako případ eboly, ukázal, že principy ochrany zdraví jsou u nás nastaveny v podstatě správně a velmi dobře,” uvedl český premiér.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Máme připravené kapacity, kde jsme schopni lidi s nákazou izolovat a léčit bez rizika pro personál," dodal Sobotka.

Ve středu se podle něj sejde Bezpečnostní rada státu, která se bude zabývat i ohrožením smrtelným virem.

 Reagoval na muže s příznaky eboly

Sobotka tak reagoval na případ muže, který ve čtvrtek přišel do nemocnice Na Homolce s tím, že má už pět dní čtyřicetistupňové horečky a před 22 dny se vrátil z Libérie.

Lékaři okamžitě pochopili, že se může jednat o ebolu a po konzultaci s hlavním hygienikem nemocného muže nechali převézt do nemocnice Na Bulovce, kde se nachází klinika infekčních parazitárních a tropických nemocí, která je mimo jiné specializovaná na příjem pacientů s ebolou.

V pátek ráno naštěstí lékaři zjistili, že pacient není nakažený ebolou. V odpoledních hodinách se potvrdila informace, že pacient trpí malárií, kterou už v minulosti prodělal třikrát. [celá zpráva]