Při schvalování prošel pozměňovací návrh zařadit do snížené sazby i některá veterinární léčiva. Neprošel naopak záměr na sjednocení snížené sazby na úrovni 10 procent.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

V současnosti jsou sazby DPH na úrovni 21 a 15 procent. Zavedením třetí sazby přijde stát podle odhadů o 2,9 miliardy korun.

Hlasování předcházela debata opozice s koalicí o tom, zda nebudou poslanci zmateni výroky ministra financí Andreje Babiše (ANO), který se v minulosti nechal slyšet, že zavedení třetí sazby DPH je chyba.

„Chráním pana premiéra, aby jeho poslanci nebyli zmateni,“ rýpl si šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek s narážkou na červencové kuriózní schválení snížení spotřební daně na pohonné hmoty. Materiál chtěl vrátit do druhého čtení.

Urban: ČSSD v koalici vyhrála

Poslanec ČSSD Milan Urban interpretoval nesouhlas ministra financí se zavedením nižší sazby DPH jako vítězství soc. dem. v koalici.

Toto zdůvodnění se nezamlouvalo Ivanu Pilnému (ANO), který sociální demokraty upozornil, že pokud se v rámci koalice hodlají trumfovat, je to riziko pro soudržnost koalice.

Poslanci ve středu rovněž schválili změny v dani z příjmu, podle kterých vzrostou slevy na děti a podnikatelům se omezí paušály. [celá zpráva]

Sněmovna vyslovila souhlas též se snížením limitu pro bezhotovostní platby z 350 000 korun na 270 000 korun. Počítá s tím novela zákona o finančním trhu. Návrh má omezit korupční rizika. Omezení se bude vztahovat i na dary a půjčky. [celá zpráva]