Návrh na zrušení spodní hranice pokuty podal ÚS Městský soud v Praze, který projednával případ malé stavební firmy o dvanácti zaměstnancích, která dostala pokutu čtvrt miliónu korun za to, že inspektoři přistihli dva dělníky, jak pracují na jiné stavbě, než měli uvedeno ve smlouvě. Firma se proti pokutě ohradila s tím, že zaplacení by pro ni znamenalo konec.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Médii také proběhla informace o venkovské prodejně, jejíž majitelka si na chvíli odskočila a za pult se na několik minut postavil její syn, přičemž inspektoři i zde museli uložit čtvrtmiliónovou pokutu.

„Právní úprava brání řádné individualizaci konkrétního případu, neboť spodní hranice pokuty je stanovena v takové výši, že omezuje možnost rozhodujících správních orgánů přihlédnout ke specifickým okolnostem různých případů, jakož i k osobám delikventů a jejich majetkovým poměrům,“ vysvětlila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Změna platí do 1. 1. 2015, kdy v platnost vstoupí novela zákona o zaměstnanosti.