Předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura zkritizoval ekonomické kroky vlády, které označil za „další útok na živnostníky“. „Vláda se snaží znepřehlednit a zesložitit stávající systém,“ prohlásil.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Návrh, který bude v úterý projednávat Sněmovna a podle kterého vznikne vedle stávajících sazeb DPH 21 a 15 procent také snížená desetiprocentní sazba, podle něj nedává smysl. Minulá vláda, poznamenal Stanjura, zvýšila obě sazby kvůli pokrytí výpadku ze zavedení druhého pilíře penzijní reformy. Ten ale současná vláda zase ruší.

Občanští demokraté proto navrhují, aby byly stávající sazby sníženy o jeden procentní bod, případně aby snížená sazba klesla z 15 na 10 procent.

Sobotka: Naprosto nevěrohodné

ODS by si podle Stanjury přála sjednocení sazeb DPH na 15 procentech, nepředpokládá však, že by s tímto návrhem ve Sněmovně uspěla. Naopak snížení o jeden procentní bod se podle něj může uchytit.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky ale koalice takovýto návrh, který označil za „naprosto nevěrohodný“, nepodpoří. Jedná se podle něj o předvolební plácnutí do vody.

„ODS se dobývá do otevřených dveří,“ prohlásil Sobotka s tím, že jeho vláda DPH snižuje, zatímco když byla ODS u moci, DPH zvýšila na stávající úroveň. „Kdyby ODS nezvýšila DPH na 15 nebo 21 procent, tak ho dnes nemusela snižovat,“ dodal.